| A_1809 a întrebat:

Ce tratamente naturiste imi puteti recomnda pentru rani deschise?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Va recomand sa aplicati comprese cu ceai de romanita[musetel] si va veti vindeca foarte repede.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu zic totusi sa nu te tratezi dupa ureche, fara sfatul unui medic. Poti sa intrebi si la Plafar despre unguente, antiseptice, solutii pentru rani...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

După ce face coajă rana poţi să te dai cu cremă de gălbenele să se vindece mai repede.

| Elena1234456 a răspuns:

Aplica un pansament cu tinctura de galbenele si propolis.Merge garantat!

| remus a răspuns:

Aplica pe rana coaja proaspata de carpen, in 6zile te vindeci.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vechii egipteni foloseau miere, este antiseptica. Acum insa se dezinfecteaza cu cloramina, se aplica compresa cu rivanol si se bandajeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de pelin si speli rana in fiecare seara inainte de culcare.

| IonutM4A1 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu folosesti spirt sau altceva de genul asta ca omori tesuturile...

| A_1809 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri

big hug

| csimion70 a răspuns:

Plantele medicinale utilizate in tratamentul plagilor deschise sunt:arnica,cerentelul,cimbrul de cultura,cimbrisorul,frasinul,nucul,galbenelele,pelinul,salcamul,salvia, stejarul, sulfina, tataneasa, troscotul, turtita mare. http://www.farmacianaturala.com/sfaturi%20pentru%20boli/plaga.html

| cameliav a răspuns:

Musetelul e si cicatrizant si antiseptic

| Maria_Bija_1956 a răspuns:

Este o persoana diabetica, de curand s-a intervenit chirurgical intre fese la un hematom cu se poate trata pentru vindecare.