| Antisistem11 a întrebat:

Fumatul ocazional afectează sănătatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine deloc.

| Invictusman a răspuns:

Afectează plămânii, tenul, parul, întregul organism mai exact.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Ocazional devine in timp zilnic,
clar fumatul nu e bun
toxinele introduse in plamani afecteaza sanatatea

| Nonononono1 a răspuns:

Ca idee, da. Acum depinde si ce inseamna ocazional si cat de mult fumezi ocazional. Corpul poate sa 'combata' destul de bine 2-3 tigari/zi, fara niciun efect secundar, in cazul in care ai un organism sanatos. Mai mult decat aceasta limita se va resimti la nivelul rezistentei organismului (ex. obosesti mai repede) sau, in functie de sanatatea ta si cat de mult fumezi, la nivelul plamanilor, a respiratiei, a gatului. Deci, ca idee, iti afecteaza organismul, dar cu moderatie si rar, nu il afecteaza mai tare decat alte substante nocive pe care le bagam in corp. Totusi, a nu se intelege ca recomand laughing. Sper ca te-am ajutat.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, afectează. Tot fumător se numește.

| PsyhoChild a răspuns:

Tristul adevar este ca daca inhalezi chiar si fumul de la o tigara pe care o fumeaza o persoana de langa tine tot iti afecteaza organismul. Deci chiar daca fumezi ocazional, tot te omoara fumatorii din jurul tau

| Frank51 a răspuns:

Nu, dacă prin ocazional ne referim la 2-3 țigări pe lună.

| Werrich a răspuns:

Si fumatul pasiv, adică inspiratul fumului, este dăunător, dar mai ales fumatul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De la fumat dintii se ingalbenesc si le strica smaltul si tot o data de la tigara in timp se schimba pielea te imbatraneste la maini si fata.
Un fumator de 10 ani are plamanii negri iar unu care este nefumator are plamanii curati si nu tuseste ca tebecistii. Plus ca tigariile iti lasa un gust amar in gura pentru ca sunt tari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine alcoolul decat nicotina.