| brokxy a întrebat:

Hei. Pot sa imi cumpar medicamente de la farmacie pentru atacuri de anxietate fara prescriptie medicala? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da calmogen plant dar daca anxietatea este severa sunt doar apa de ploaie.te sfatuiesc sa mergi la un doctor si sa iti prescrie un tratament adecvat si serios.

| Bondarel99 a răspuns:

Poti sa iti iei calmante gen Extraveral dar nu medicamente din alea puternice care se da doar cu reteta.

| Simpatic a răspuns:

Medicamente nu, apa de plaie din plante care nu au niciun efect poti cumpara oricand.
Pentru cei care tot vor sa ma contrazica le zic ca am incercat multe plante de acestea asa zise miraculoase cu efecte ZERO pentru depresie, anxietate etc
Deci raspuns final este NU.

| AvalohAlyn a răspuns:

Doar medicamente naturiste poti sa iei,cele puternice,chimice sunt prescrise doar de un medic de specialitate.
Cele naturiste sunt mai usoare insa,dar poti incerca.
De exemplu:Rhodiolin sau Stress Management B Complex sau Calmogen, Emocalm, StresClin Complex(doar unul din ele nu toate odata)
Si vezi ca nu se combina unele cu altele adica cele naturiste cu cele de la doctor.
Cel mai bine intrebi la farmacie ceva bun naturist pentru anxietate si atacuri de panica pentru inceput iar daca nu isi fac efectul, consulta un medic de specialitate, psihiatru sau mergi la psiholog.
Sanatatate multa si succes!

| mastadont a răspuns:

Fără rețetă nu ai cum. Cum ziceau și ceilalți utilizatori, poți să-ți iei calmante naturiste din plante însă nu au nici un efect după părerea mea, sunt bani aruncați în vânt. Eu am încercat cu medicamente din plante pentru reglarea somnului însă nu au avut nici un efect, luam și câte 5 6 pastile deodată și tot degeaba.

| AdelinaC a răspuns:

Poti lua doar medicamente naturiste cu efect placebo. Daca ai atacuri de panica intr-adevar, mergi la psihiatru sa iti dea reteta, nu te mai chinui cu ele ca pana la urma tot aici ajungi