| Deiiuu a întrebat:

Heii all! portocalele ingrasa? :s [ mama spune ca da pentru ca au aciditatee. da cred ca spune asa doar ca sa nu mai mananc asa multee, cam 3-4 pe zi ]chatterbox. da ma rog...

Dauu Fundaaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura11 a răspuns:

Nu ingrasa in nicun caz nue bine sa manci nici multe ca sunt acidulate si o sa doara stomacul; dar nu ingrasa eu mancam 3-4 pe zi si in 2 saptamani slabeam vreo 1-2kg anul trecut si au multe vitaminewinkinghappy mai ales ca elibereaza toxinele.

9 răspunsuri:
| Teddy_4958 a răspuns:

Ce prostie... toata lumea stie ca fructele nu ingrasa. Normal ca nu!

| eugem35 a răspuns:

Nu ingrase portocala est un bun aliment si anti oxidant si buna sursa de vitamina C deci nu ingrasa poate sucurile din coberc care are zahar si alte chimicale

| mariaa05 a răspuns:

Portocalele nu ingrasa, poti sa mananci cate vrei.Si bravo ca mananci ca pe mine parintii ma forteaza. Funda?

| Moniii_9135 a răspuns:

Daca le storci ingrasa.
Asa am auzit :d.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Utilizarea regulata a portocalelor previne raceala obisnuita si tendintele de a sangera. Cel care mananca portocale in mod regulat este sanatos si puternic. Portocala contribuie la longevitate. Sucul de portocale, fata de celelalte sucuri, este mult mai potrivit pentru toate varstele si exista avantajul ca poate fi dat in tratarea tuturor bolilor.
Contraindicatii:
In cazul reumaticilor, portocalele nu se vor consuma in cantitati mari, deoarece natura acida a sucului acestora poate sa accentueze simptomele artritei.

| kncerw a răspuns:

Uite cate ceva despre portocale!

Portocalele sunt fructe cu un continut redus de calorii, doar 39, si numai 8, 5 grame de glucide. Tocmai de aceea sunt indicate in mai toate curele de slabire.

Tot ele sunt cele mai bune fructe pe care le poti consuma iarna si asta pentru ca suplinesc carentele vitaminice, mai ales daca v-ati hotarat sa renuntati la kilogramele in plus acumulate de sarbatori.

Portocala este remineralizanta, antiinfectioasa, ajuta la dinamizarea tranzitului digestiv, este diuretiva si laxativa, ba mai mult se pare ca previne riscul aparitiei cancerului tractului digestiv (cancerul de colon, intestinal etc.).

acestea te ajuta sa slabesti -Nu numai ca sunt absolut delicioase dar portocalele te pot ajuta sa slabesti. E drept dieta poate fi tinuta doar 2 zile dar te poate ajuta sa slabesti kilogramele care te deranjau inainte de week-end si vei elimina toxinele.

sper ca ti am fost de folos! o zi buna happy

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
În nicun caz portocala nu îngrașă. Mama ta are o informație greșită.
Portocalele ajută foarte mult sistemul imunitar, adică prevenirea răcelilor și gripelor periculoase.
Este foarte bine că consumi zilnic portocale. Cred că ești mult mai energică și nu prea răcești.
Numărul de portocale pe care îl consumi este bun. Nu este nici puțin nici mult, este chiar potrivit.

Numai bine!

| DudaYeah a răspuns:

Portocalele nu ingrasa deoarece sunt fructe. si cum stie toata lumea, fructele nu ingrasa. eu cred ca mama ta stie chestia asta si sunt de acord cu teoria ta : poate spune ca sa te faca sa nu mai mananci asa multe. orice lucru in exces strica. vreo 2-3 pe zi cred ca e numai bine de mancat. pofta buna in continuare! :*

| BastetReloaded a răspuns:

Ai dreptul sa mananci cate vrei tu