| Andreea9222 a întrebat:

In ce situatii dentistul iti scoate nervul la masea?
Cam cum se desf aceasta operatiune si cam cat doare?
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeUFO a răspuns:

Bună! Atunci când cangrena a juns la pulpa dentară, deci la partea sensibilă, cu vase de sânge şi nervi. Introduce un acuşor subţire pe canalul din rădăcina dintelui şi scoate de acolo nervişorul. Operaţiunea se face cu anestezie, dacă doreşti.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

3 răspunsuri:
| 1Many a răspuns:

Cand aceasta te doare sau este sparta, nervul la masea se scote pentru ea a fii plombata.
"Cam cum se desf aceasta operatiune si cam cat doare :?"
Iti va face anestezie, iti "sapa" in masea cu freza pana ajunge la nerv iar dupa acea ii scote cu un mic ac.
Nu te doare deloc daca este un doctor bun.
O zi buna

| nini69 a răspuns:

Daca sti unde sa te duci nu doare de loc chiar eu si tata am fost si nu am patit nimic nu nea durut.

| samur1 a răspuns:

Cand se trataeaza maseaua!
nu doare deoarece se face sub anestezie!