| SunshineSunrise a întrebat:

Întrebare doar pentru fete! Nu râdeţi vă rog! Luna aceasta, mi-a venit ciclul menstrual foarte mult, mi-a venit pe 27 Aprilie şi deja au trecut 4 zile dar tot cât,,un vagon" îmi curge! Mama s-a îngrijorat şi mi-a spus: Îţi vine prea mult sânge,dacă te lasă fără putere? (ştiţi voi cum e cu sângele,îţi dă forţă în organism) Ce mă fac? Vă rog spuneţi-mi, ce ar trebui să fac? Şi vă rog, fără jigniri sau alte chestii, ţineţi pentru voi! fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deocamdata nu e cazul sa faci nimic, vei reface sangele pierdut in cateva zile.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ar fi bine să te vadă un medic ginecolog, bea ceai de mușețel.
Poți fii răcită, o anexită bilaterală, un chist ovarian, etc.
Ai grijă de tine!
Pa, pa.

| Gospodina a răspuns:

Buna,aici vezi cat de nesimtit e Catalin. Se baga peste treaba fetelor... Nah asta e! Asteapta si o sa iti treaca!

| olivikkka a răspuns:

Nu cred ca e nimic grav, mai asteapta 2, 3zile si daca nu sunt schimbari mergi la medic, bafta

| drogh a răspuns:

Dacă cumva te simţi rău, ar fi bine să te vadă un ginecolog. Însă, până atunci, mai aşteaptă să vezi cum reacţionează corpul tău şi dacă mai curge. Bea şi nişte ceai de muşeţel.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată - FĂRĂ supărare, dar consider că un răspuns corect şi avizat este bine-venit oricând, indiferent cine-l dă!

NU ai dat detalii : vârsta, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, când ai avut prima menstră/menarha, dacă au mai fost astfel de dereglări anterior, cum era aspectul/durata menstrelor anterioare, etc.

Durata menstruaţiei este, în general, de 3-7 zile!
Dacă e mai scurtă, sau mai lungă - atunci poate exista o problemă de sănătate ( dacă situaţia se repetă mai multe luni ).

Deci, din acest punct de vedere, o menstră de 4-7 zile ( sau chiar 10 zile, dacă eşti în primii 1-2 ani de CM ) este ACCEPTABILĂ şi relativ normală!

Menstruaţia diferă de la femeie la femeie şi poate să difere de la ciclu la ciclu ( i se poate schimba aspectul/durata ).

"Durata unui ciclu menstrual este de obicei de 28 de zile cu o menstruaţie de 4-5 zile şi o cantitate de sânge pierdut de 60-250ml." - SURSA :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

Nici din acest punct de vedere ( cantitatea de sânge menstrual eliminat ) NU aş zice că este ceva deosebit sau grav.

Cel mult, poate fi vorba de o dereglare hormonală trecătoare ( dacă NU au fost situaţii asemănătoare la menstrele anterioare ).

Putem discuta de menoragie/hipermenoree = menstruaţie ABUNDENTĂ "doar atunci când:
1. menstruaţia durează peste 7 zile;
2. trebuie să schimbi absorbantul din oră în oră şi este necesar să îl schimbi în timpul nopţii;
3. apar cheaguri mari de sânge;
4. durerea este constantă în zona abdomenului inferior;
5. se instalează o stare de epuizare însoţită de tulburări ale respiraţiei." - vezi alte detalii la linkul SURSĂ :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

"TREBUIE însă consultat medicul dacă apar oricare dintre următoarele simptome:
- oboseala;
- ameteli;
- paloare;
- daca patul unghial este palid, in loc sa fie roz;
- menstruatii neregulate sau sangerari frecvente intre menstruatii." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

Deci, deocamdată NU ai de ce să te îngrijorezi!

Totuşi, dacă menstruaţia va dura mai mult de 10 zile sau devine mai abundentă, atunci TREBUIE să mergi la ginecolog.

Toate cele bune.

| Alexis4OK a răspuns:

Pai deocamdata asteapta pana la 7zile... Daca mai ai, atunci ar trebui sa mergi la doctor... Sper ca te-am ajutat! :*