| lya18 a întrebat:

La ce e bun ceaiul de patrunjel (din frunze verzi proaspete ) beneficii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Ceaiul de patrunjel este foarte bun pentru a imbunatati starea de sanatate. Se recomanda 2-3 ceaiuri pe zi pentru reumatism, anemie, lipsa poftei de mancare, celulita, paraziti intestinali si inflamatii renale. Frunzele verzi proaspete regleaza ciclul lunar la femei, are efect asupra bolilor de nervi, afectiuni hepatice, renale si in eczeme.

9 răspunsuri:
| Dorinel a răspuns:

Ceaiul de pătrunjel s-a dovedit benefic în cazul pietrelor la fiere şi al celor la rinichi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul de patrunjel e pentru eliminare nisip de la rinichi

| KatVonB a răspuns:

E bun pentru:anemie, astenie, lipsa poftei de mancare, celulita, infectii, febre intermitente, paraziti intestinali, putrefactie intestinala, inflamatii renale, nisip la rinichi, presiuni la prostata. In timpul tratamentului, care dureaza cel mult cinci saptamani, bolnavul trebuie sa bea 2-3 ceaiuri pe zi.
Si eu trebuie sa il folosesc pentru anemielaughing

| Zenithf a răspuns:

Patrunjelul (de fapt toate din familie, morcov, patrunjel, marar, leustean, chimen si care o mai fi) este bun pentru digestie si pentru sistemul circulator, in special, ajuta si diureza, deci rinichii, s. a.
Consuma-le (frunzele) mai bine crude, sa beneficiezi si de vitamina C din ele, care altfel se distruge. Mananca de asemenea morcovi, contin vitamina A sub forma beta-caroten, dupa cum stii. Mai gasesti vitamina A si in legume ca ardeiul gras sau in fructe.
Ok, radacinoasele sunt o sursa buna de vitamine si minerale, ce nu trebuie ocolita.

| Oana_Stefania_Voda_1974 a răspuns:

Pentru pete pe picioare de la circulatie, este bun ceaiul de patrunjel? Multumesc.

| Cristina_Simona_1990 a răspuns:

Daca se face cura cu el, un pahar in fiecare zi timp de 3 luni de zile se slabeste garantat!

| Ognean_Danut_1971 a răspuns:

La prevenirea cancerului

| Varlan_Nicu_1973 a răspuns:

E bun, dar numai dupa o verificare si la recomandarea unui medic specialist.

| Bocretas_Sandu_1964 a răspuns:

Ceaiul de patrunjel este benefic la mai multe efectiuni, anemie, eczeme, petrii la rinichi,