| matrioska2 a întrebat:

La ce e bun ceaiul de sunatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mariaw a răspuns:

ceaiul de sunatoare este foarte bun la tulburarile de vorbire, somnul agitat, balonare, raceala, impotriva anxietatii

| JeSa a răspuns:

Sunătoarea - este bună pentru depresie şi dureri de nervi.
Ajută la controlul stresului; este şi uleiul de sunătoare, iar el ajută la vindecarea rănilor.
Sănătatehappy

| ramona_1444 a răspuns:

Eu stiu cai bun la depresie si indigestie

| Floreenofficial a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sun%C4%83toare
La legaturi externe vei gasi un articol legat de ceaiul de sunatoare si e bun si ala. :)

soothe
| soothe a răspuns:

Este interesanta intrebarea ta. In fitoterapia romaneasca se spune ca ca sunatoarea "este buna la galbinare, maica"; adica hepatita si in general ca hepatoprotector.
In fitoterapia occidentala si americana este folosita impotriva depresiei.
Nativii americani o foloseau ca avortiv, antiinflamator, astringent si antiseptic.
De curand un studiu gaseste benefic folosirea sunatoarei pentru tratamentul parkinson-ului.
Oricum sunatoarea interfera cu actiunea multor medicamente dintre care unele anticonceptionale (!). De asemenea poate contribui la agravarea sindromului de serotonina, un efect secundar mortal al unor medicamente (de ex.antidepresante).
Obisnuiesc sa spun ca daca bei un ceai, trebuie neaparat sa stii de ce il bei si sa cunosti tu insuti/-ti suficiente amanunte despre el, chiar daca iti este recomandat dupa ureche,"e bun maica".