| mateiciprian a întrebat:

La ce ajuta ceaiul de sunatoare? este bun de ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Ceaiul de sunatoare actioneaza lent, dar durabil. Din momentul in care incepe sa isi faca simtita actiunea, vei constata mari beneficii. Are efect antiviral (impotriva racelii si gripei), antiinflamator (daca te inteapa o albina sau ceva, nu te umfli, nu te infectezi asa tare) si antidepresor. E folosit de pe vremea Dacilor pentru a trata depresiile, pentru a creea o stare de bine, pentru a elibera mintea si pentru o stare generala de liniste, fratioare.
Pe langa asta, vindeca diareea, problemele stomacului ca gastrita, probleme generale intestinale, gaze, etc. Este o planta foarte benefica pentru ca nu are un efect puternic, nu te poate afecta, dar e nevoie de un timp pana sa ii simti efectul.

| Radu_Hariga_1988 a răspuns (pentru valentingb):

Daca o fumez imi da aceleasi stari euforie, stare de bine?laughing

| valentingb a răspuns (pentru Radu_Hariga_1988):

Nu, sunatoarea nu da stari euforice, cum spuneam, efectul ei este unul slab, ofera o eliberare de stres, atat. Iti recomand Conium Maculatum cu risc de paralizie sau Cannabis, cu risc de schizofrenie... daca esti amator.

| Radu_Hariga_1988 a răspuns (pentru valentingb):

Hehe merci ca ai fost un domn si mi-ai raspuns dar glumeam
P.S. Prefer Cannabis iar riscul despre care vorbesti este infim, se stie ca aceasta planta fumata dauneaza mai putin decat cafeaua.

| valentingb a răspuns (pentru Radu_Hariga_1988):

Mda, nu am reusit sa te sperii. Asa e, riscul medical e mic, totusi riscul actiunilor intreprinse sub influenta sa, este enorm. Totusi nu incerca Maculatum (cucuta) e deosebit de periculoasa, iar ricinul este letal in cantitati mici (de ordinul miligramelor). Nu consumi, stiu, dar de ce sa nu ma dau mare ca stiu? laughing

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceaiul de sunătoare este benefic pe tot tubul digestiv.
Se consumă 1-3 căni/zi, timp de 3 săptămâni cu una pauză.
Și plantele au reacții adverse dacă sunt consumate în cantități mari.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Are o gramada de beneficii asupra organismului.
http://www.pro-sanatate.com/ceaiul-de-sunatoare-indicatii-beneficii/
Te pup!

| thewomaninwhite a răspuns:

Stiu ca este bun pentru durerile de stomac

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Este foarte bun pentru stomac, eu luam cand aveam ulcer.

| andulovecrazy a răspuns:

Da,in gastrite, ulcer gastric, afectiuni hepato-biliare. Daca ai arsuri pe piele te speli cu sunatoare.

| SeBbByYy a răspuns:

Are o gramada de beneficii asupra organismului, durerea de stomac, in gastrite, ulcer gastric, afectiuni hepato-biliare! Funda?