| anonim_4396 a întrebat:

Masturbatul la baieti/barbati slabeste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| GreenPills a răspuns:

Nu cred... oare are legatura masturbatul cu grasimile corpului? Asteapta si alte raspunsuri.Eu mi-am dat doar cu parerea. Sper sa te lamuresti.

| zorialbi a răspuns:

Efectele masturbarii între mit şi realitate
"In timp ce unii tineri cauta sa-si justifice patima malahiei (masturbarii) ca fiind ceva cat se poate de firesc si normal, altii culeg roadele dureroase ale acestei patimi care i-a stapanit (ii stapaneste) de mai mult sau mai putin timp. Si pentru primii si pentru ultimii am incercat sa facem o analiza cat mai obiectiva asupra efectelor masturbarii, pentru a intelege fiecare in parte ce se ascude in spatele acestui gunoi, numit in mod viclean "descoperirea sinelui" si care este promovat in cele mai multe reviste si site-uri pentru tineri.

Efectele malahiei sunt atat fizice cat si psihice si le vom trata in continuare in mod distinct.

Masturbarea duce la ejaculare precoce intr-o forma mai mult sau mai putin gravă. Acest lucru se intampla deoarece auto-controlul asupra impulsulilor sexuale se denaturează prin practica masturbării. De fapt, in decursul timpului, acest auto-control se va modela si adapta mai mult la această practică decat la actul sexual normal.

Masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale ‘ascutimii’ mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie. Acesta este un factor deosebit de periculos fiindca nu există nici o cale de refacere a acestor neuroni. Pierderea memoriei si a puterii de concentrare o poate observa persoana respectivă pe masura ce ea continuă să se masturbeze mai mult. Al doilea efect negativ al masturbării constă în aceea că generează delir şi fantasme. Sexualitatea umană este înfrânată. Patimile sexuale se pot satisface uşor (deci, se şi pot controla uşor). Astfel, indiferent de fantezia pe care o are cineva, comportamentul sexual este îngrădit de limitele fizice. Mai mult, sexualitatea normală dintre un bărbat şi o femeie se bazează pe o relaţie personală, de iubire, care tinde să transforme fantezia pasională într-o formă a intimităţii, a unei uniuni decente şi binecuvântate, dacă este în limitele sfintei taine a căsătoriei. Când lipseşte realitatea unei relaţii interpersonale, fantezia permite individului să facă orice doreşte. Acest mod de viaţă se prelungeşte şi în viitoarele relaţii umane, care vor fi de slabă calitate sau violente.

Masturbarea nu face decat să "imbătranească" omul mai rapid decat in mod normal. Acesta, la 40 de ani, se va confrunta cu bolile si afectiunile care se intalnesc in general la pacientii mult mai in varstă. Lucrul acesta se intamplă din cauza risipei excesiv de mare de energie care nu face decat sa slăbească foarte mult organismul, predispunandu-l la diverse afectiuni si boli, in functie de fiecare individ in parte. Sistemul imunitar al organismului este de asemenea slăbit pe măsură ce omul continuă sa se masturbeze mai mult, el fiind mult mai putin ferit de virusi si infectii in comparatie cu un om cu un sistem imunitar puternic

Pe plan psihic:.

Masturbarea duce la o izolare progresivă fată de societate si de mediul inconjurător. Persoana care se masturbează ajunge incet-incet sa-si gasească placerea numai in această practică, dezvoltand o inhibitie fată de persoanele si evenimentele din jurul său. In cazuri mai avansate se poate ajunge la depresii nervoase greu de vindecat

Astfel, sexualitatea umană se individualizează, concentrându-se doar asupra individului practicant. Acest fel de narcisism poate fi nesănătos pentru suflet, determinând egoism, dezinteres faţă de aproapele şi nu în cele din urmă, disfuncţie sexuală. De asemenea, se mai poate ajunge la o fixaţie a onanistului asupra persoanelor de acelaşi sex, de aici, homosexualitatea. Astfel, nu întâmplător, azi când societatea şi chiar unii clerici ne învaţă că masturbarea este normală, homosexualitatea (bisexualitatea) este cel puţin în faza de tolerare, dacă nu chiar dominantă în cadrul populaţiei.

Pe scurt masturbarea este o împreunare cu dracul…iar cu dracul nu ajungi decat in iad, pe un drum presarat doar cu suferinte."

Materiale preluate de pe:

http://www.orthodoxphotos.com/readings/trupul/masturbarea.shtml
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/2009/03/efectele-masturbarii/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu slabeste. dar nici nu ingrasa. zori albi ti-a raspuns foarte bine.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Pacat ca nu exista si genial ca sa-i votez raspunsul lui zorialbi...

| madalicious a răspuns:

Nu, ca e doar frecus.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ai primit raspunsul complet de la Zorialbi.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu, doar faci muschi mai dezvoltati la... o mana!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Numai daca e in exces, si nu cauti si varianta fireasca a unei partenere, ca sa te simti completat, implinit si armonios, alaturi de, dar si impreuna cu EA!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De slabit nu dar de tremurat iti garantez

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu, ar fi o cura excelenta pentru obezitate daca ar fi asa. Dar, dupa cum probabil stii, sunt alte moduri mai eficiente de a slabi. Dupa textul de mai sus ar trebui sa iti atingi penisul doar cand urinezi sau te speli pana vei fi casatorit. Sincer, nu vad asemenea lucru posibil in ziua de azi. Si am indoieli ca ejacularea precoce nu ar apare in aceasta situatie. Avand in vedere 99% din populatie a folosit masturbarea ( nici nu vreau sa aduc in discutie masturbarea la animale pentru a ii sustine originea instinctiva ) ar trebui sa deducem ca 99% sunt izolati in timp ce acei 1% sunt aceia integrati in societate. In care societate?
Masturbarea inseamna impreunare cu dracul? Oare cum s-a aflat aceasta informatie de domeniul fantasticului? Inseamna ca instinctele care determina masturbarea sunt create de catre cine? Asta e una din cele mai mari aberatii pe care am citit-o pe net pana acum. Marea problema legata de masturbare este punerea sub blamare a unei porniri naturale. Mergand pe aceasta linie, singurul mod acceptat de a face sex este cel de dupa casatorie si cu scopul de a face copii. Prezervativele, orice metoda anticonceptionala, pana si ejacularea in afara sunt chiar mai grave decat masturbarea, daca ar fi sa interpretam in acest mod invataturile. Cred ca deja ne indepartam grav de realitate. Si nu explica faptul ca oamenii pot face sex de placere si in orice perioada a anului, spre deosebire de majoritatea mamiferelor.

Orice lucru facut in exces poate avea urmari neplacute. Orice ar fi el. Masturbarea face parte din viata unui om sanatos si nu are legatura cu scaderea sau cresterea in greutate. Acele calorii consumate sunt mai putine decat in cazul unei partide de sex si se recupereaza din hrana ca dupa orice efort banal.
Unde vedeti voi geniul in niste raspunsuri copiate din texte de pe vremea cand sexul era subiect tabu, nu prea inteleg. Si cum sa te invete despre sexualitate cineva care, daca ar urma propriile sfaturi, n-ar avea nici cea mai vaga idee ce inseamna?

| zorialbi a răspuns:

@cristacheceliute: Chiar daca masturbarea, folosirea anticonceptionalelor si a prezervativului etc sunt lucruri foarte intalnite in zilele noastre, nu inseamna ca ele reprezinta normalitatea. Reprezinta de fapt indoctrinarea noastra de catre mass-media si o justificare pentru pornirile noastre. Dar odata ce incepi sa te masturbezi de exemplu, o sa vrei sa faci asta tot mai des, ajungand dependent. Dar noi am fost creati liberi, nu dependenti! Ce zici de asta?
Am gandit si eu ca tine cand eram mai mica, sa stii - din pacate. Tocmai pentru ca eram foarte usor influentabila, fiind copil, asa ca te inteleg. Dar analizeaza te rog mai bine situatia si gandeste-te daca intr-adevar ce ne invata televizorul este si moral si daca este o educatie buna pentru copiii nostri.
E alegerea ta, poti sa fii ca toti ceilalti, fiindca ai impresia ca majoritatea determina si normalitatea, sau poti alege sa gandesti singur, cu riscul de a fi diferit. P. S. Doar pentru curiozitatea mea personala, cati ani ai si cate ore pe zi te uiti la televizor? Multumesc anticipat happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pentru curiozitatea ta personala happy Am 32 si nu ma uit la TV. Cu cateva exceptii de acum cativa ani, cand se intampla sa mai stau un pic seara inainte de somn la un documentar pe discovery, fiind plecat intr-o excursie.
Dependenta de masturbare ar putea fi un caz patologic, si nu este ceva intalnit uzual. Oamenii cu o viata sexuala activa si sanatoasa renunta la masturbare in momentul in care isi pot regla nevoile hormonale in modul natural. Masturbarea nu este consum de heroina, sa o vrei tot mai mult si tot mai des creand dependenta. Este rezolvarea unui impuls natural si ajuta la mentinerea unui echilibru, atunci cand chimia interioara iti dicteaza nevoia de sex. Nu este nici rusinos, nici de blamat. Si nici nu are legatura cu spiritul de turma sau cu respingerea de societate, fiind un aspect intim in viata fiecaruia.
Iar folosirea protectiei nu tine de indoctrinare, ci de decizia personala a momentului cand vei avea copii. Oamenii isi doresc relatii sexuale pentru ca asa ne este firea, nu pentru ca ne invata la TV. Si sincer cred ca ar fi fost mai bine pentru toata lumea daca sexul nu era un subiect tabu in trecut si oamenii s-ar fi putut bucura de o educatie sexuala adecvata.
Inca tot nu-mi vine a crede ca ai putut posta afirmatia ca " masturbarea inseamna impreunare cu dracul". Cum ar putea cineva sa creada asa ceva? Si te poti gandi, dupa o astfel de afirmatie, ca eu nu judec sanatos si am creierii spalati?

| zorialbi a răspuns:

Multi inainte! Eu am 24 de ani.
Relatiile intime au fost lasate de Dumnezeu cu scopul de a naste prunci, nu de a-i omori prin avorturi sau prin anticonceptionale.
O sa dau ca exemplu din Vechiul Testament ce s-a intamplat cu Onan, cel care n-a vrut sa aiba urmasi cand s-a casatorit:
"7. Dar Ir, întâiul născut al lui Iuda, a fost rău înaintea Domnului şi de aceea l-a omorât Domnul.
8. Atunci a zis Iuda către Onan: "Intră la femeia fratelui tău, însoară-te cu ea, în puterea leviratului, şi ridică urmaşi fratelui tău!"
9. Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său.
10. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta." (Facerea 38, 7-10)
Traim o vreme in care i se spune raului bine si binelui rau. Daca vei grai adevarul vei fi considerat nebun, pentru ca nu esti ca si ceilalti. Dar normalul nu este dat de numarul sustinatorilor, ci de poruncile date de Dumnezeu. Doar El este Cel care ne-a creat.
@cristacheceliute, esti de acord? happy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Suntem la rubrica "Sanatate" si tu vorbesti despre interpretari din Vechiul Testament. Sunt multe metafore si mai numeroase interpretari, plus ca nu toti cei din comunitate vor respecta cuvant cu cuvant ce scrie acolo - mai ales ca si tu, in contextul in care iti va fi la indemana, vei spune ca sunt figuri de stil sau idei rupte din context, de acord? :)
Cred ca in interiorul nostru, privind sincer, gasim multe raspunsuri. Tu, ca si om, nu crezi ca a fost gresita negarea si chiar interzicerea cunoasterii unui aspect atat de elementar si important din viata oamenilor, el fiind sexualitatea?
Ok, daca vrei sa folosesti un fragment din Biblie pentru a sustine o interpretare discutabila a unor OAMENI din interiorul bisericii, am doua raspunsuri la indemana: 1) Una din porunci care iti interzice relatia cu nevasta altcuiva 2) Ar trebui totusi incalcata daca e tot dintr-o porunca directa de la Dumnezeu. Este oricum vorba despre incalcarea cu buna stiinta a acelei porunci, este vorba de alte vremuri si alte conjuncturi, cand oamenii erau putini si Dumnezeu ii indruma direct, nu? Nu se refera asta neaparat la un adolescent care poate avea dureri sau polutie nocturna in caz ca reuseste sa se abtina de la un impuls natural.
Folosind prezervativ nu omori nici un copil, el apare in urma fecundarii. Cat despre avorturi, ele tin de decizia oricum dureroasa a celei pentru care un copil ar putea fi nedorit. Chiar daca nu iti place, sau ai invatat ca nu e bine, e pana la urma decizia ei, viata ei, si nu suntem in masura sa ii judecam noi pe ceilalti. Pana la urma mi-e mai usor sa inteleg un cuplu care amana conceperea unui copil decat unul care face in nestire neavand posibilitatea sa ii intretina.
Apoi, din moment ce avem posibilitatea unei alegeri, crezi ca ea ne-a fost data degeaba? Si, ca sa ne amuzam un pic, ca tot am iesit din subiect, ce parere ai despre acest individ? :))
http://www.youtube.com/watch?v=nn-I227xK1M
Nu e mama natura minunata?

| zorialbi a răspuns:

Uite ce se spune in Sfanta Scriptura:
"15. Au nu ştiţi că trupurile voastre sunt mădularele lui Hristos? Luând deci mădularele lui Hristos le voi face mădularele unei desfrânate? Nicidecum!
16. Sau nu ştiţi că cel ce se alipeşte de desfrânate este un singur trup cu ea? "Căci vor fi - zice Scriptura - cei doi un singur trup".
17. Iar cel ce se alipeşte de Domnul este un duh cu El.
18. Fugiţi de desfrânare! Orice păcat pe care-l va săvârşi omul este în afară de trup. Cine se dedă însă desfrânării păcătuieşte în însuşi trupul său.
19. Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?
20. Căci aţi fost cumpăraţi cu preţ! Slăviţi, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu."
[1 Corinteni 6, 15-20]

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Postare dubla. Scuze daca textele mai lungi sunt incoerente uneori, stiti si voi ca spatiul asta mic in care scrii iti permite sa vezi doar trei randuri maxim, si nici alea intregi.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Internetul a aparut si cu niste orori pe care nu mi le imaginam. Eram ceva mai tanar cand am vazut imagini, apoi filme de natura sa socheze un om normal, mi-a fost teama ca nu voi mai putea avea incredere intr-o femeie. Ceva ma face sa cred ca acele apucaturi sunt vechi, si asta e ceea ce as numi eu desfranare.

Nu orice excitare a organelor sexuale care apare oricum in mod natural. Sunt de acord ca expunerea in public este neacceptabila social, asa am fost educati si mi se pare sanatos, igienic si e o normalitate in civilizatia actuala. Sunt de acord ca dusa la nivel de obsesie sau exces afecteaza psihicul, insa un psihic sanatos nu o duce acolo happy Intr-o zi probabil sper ca toti vor accepta ca masturbarea unui adolescent e ceva natural si fara urmari tragice, ceva de care n-are motive sa se teama sau sa se simta vinovat. Nu exista parti rusinoase ale corpului uman. Nu suntem noi de vina pentru instinctele noastre si pentru natura noastra. Astia suntem si e normal sa incercam sa fim mai buni, nu sa ne punem piedici acolo unde nu avem nevoie de ele. Multa lume a suferit din cauza frustrarilor de natura sexuala pentru ca oamenii au fost invatati ca nu e bine sa vorbesti despre sex. Adam si Eva nu se rusinau inainte de a manca din fructul oprit, din ce stiu chiar asta i-a dat de gol. Animalele nu se rusineaza cu sexualitatea lor. Noi suntem fiinte sociale, civilizate, ar trebui sa luam doar ce e bun din invataturile noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti creste par in palma :-s

| TheLoveDoctor a răspuns:

Dacă ești credincios trebuie sa o tai, ca altfel ajungi în iad. unde te împunge satana în fund cu furculițe happy

dar înainte de aia orbești!

deci sa o tai!

| gigisan a răspuns:

Zorialbi biserica indoctrineaza la fel de mult ca televizorul

| Mihai_2428 a răspuns:

Pentru astia cu biserica! Biserica a fost si este o afacere! Eu am 16 ani si mi-am dat seama singur de asta! Masturbarea nu te ajuta sa slabesti foarte mult... consumi cam 40-70 calorii o data!

| Alberto_3830 a răspuns:

Biserica incearca sa ne limiteze... sa ne modifice felul nostru de a fi si de a progresa.

EU AM VAZUT CAINE CE SE MASTURBA!

http://www.youtube.com/watch?v=LxF0RFqxbCM&feature=related