| anonim_4396 a întrebat:

Pana la ce vârstă poate apărea diabetul zaharat? Am auzit ca poate apărea și pana în 40 de ani.

Maica-mea avea diabet zaharat, și are și o fiica de a ei, eu nu cred ca am, dar cam mănânc uneori multe dulciuri.
Cum îți poți da seama ca ai asa ceva?
De ce persoanele cu diabet sunt asa de vulnerabile în fata acestei infecții covid?

Cum poți sa previi dacă tu poți fi predispus diabetului?

Poate acea o persoana cu diabet zaharat dacă tine boala sub control și tine regim are același sistem imunitar ca unul care nu are diabet? Ambii fiind în jurul vârstei de 60 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Diabetul de tip 2 e oarecum genetic. Adica exista o predispozitie in familie si daca nu ai un stil de viata echilibrat (adica daca esti stresat, obez, faci abuz de diferite lucruri) se poate instala (cam intre 30 si 50 de ani). Daca e descoperit la timp si e inceput tratamentul, poti trai bine mersi cu el, fara riscuri. Dar daca ai stat cu el mult timp nedescoperit sau daca nu iti iei tratamentul cum trebuie si nu respecti un regim, vei avea organismul slabit, afectat, vei avea complicatii. De asta persoanele cu diabet sunt vulnerabile la covid, de fapt persoanele care nu au un diabet controlat. Diabet necontrolat inseamna de fapt ca stai cu glicemii mari si practic organele tale se ineaca in zahar pentru ca pancreasul nu isi mai face cum trebuie treaba si stim cum zaharul distruge tot, in timp.

La diabetul de tip 1 e mai diferit putin pentru ca asta apare la tineri, sub 30 de ani de regula, inca nu se stie cauza dar tot pe fond genetic e. Aici trebuie sa faci direct insulina pentru ca nu merge cu pastile sau regim. La diabet de tip 1 pancreasul nu isi mai face deloc treaba, la diabetul de tip 2 pancreasul isi face treaba dar foarte putin. Ambele tipuri de diabet sunt vulnerabile la covid daca nu sunt controlate

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum îți poți da seama ca ai asa ceva? Testarea glicemiei.
Cum poți sa previi dacă tu poți fi predispus diabetului? Dietă echilibrată în care să nu exagerezi cu dulciurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mersi Adriane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Previn aparitia prin mancat sanatos, fara multe dulciuri sau alte alimente in exces care contin mult zahar.

| Simpatic a răspuns:

Da,este recomandat sa se faca testarea glicemiei in clinicile de analize, cele la sange cu test de laborator, testele luate din farmacii nu au acuratete asa mare ca analiza de laborator.
Apoi trebuie luata glicemeia de mai multe ori in zile diferite pana sa se puna un diagnostic de diabet zaharat...
Multi dintre cei care au avut covid, o perioada de saptamani sau luni au avut / au glicemia mare printre altele pentru ca covidul-19 da organismul peste cap il face "sa-i palpaie cat toti martorii din bord", daca s-ar testa cineva imediat in perioada post-covid19 le-ar zice ca au diabet, deci s-ar pune in diagnostic gresit.
Din ce stiu eu diabetul zaharat se poate face cam la orice varsta, e o chestie si de noroc pe langa factorul genetic, poti sa faci sau sa nu faci. Eu zic sa nu iti bati capul cu asta, scoti dulciurile din dieta si traiesti fericit fara sa iti faci griji daca ma imbolnavesc de aia sau de aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Mersi frumos pentru răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Dar de ce unii nu cred în covid? Cum poți sa le dai peste nas ăstora care nu cred în chestia asta? Sau știu, dar vor sa para ei "cool"?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu ai ce sa le faci decat sa le doresti sa ajunga la ATI cu tub bagat pe gat si atunci se vor vindeca de necredinta, au fost unii care tot asa se caca pe ei pe la tv ca nu exista covid-19 si dupa ce au ajuns in spital indemnau pe toata lumea sa faca vaccin.
Nu poti face pe cineva sa creada sau sa nu creada in ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Nu le doresc man ajung ei singuri odată și odată. Nu e bine sa dorești cuiva moartea happy

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu am zis sa moara, daca ajungi la ati nu mori in toate cazurile, adica vezi moartea cu ochii te intorci si povestesti...atunci lumea se intoace la 360 grade cei care sunt "nu vad nu exista" vor fi "fratilor exista covid-19, faceti orice numai sa nu luati"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Asa e romanul pana nu o pățește nu crede. Unul nici dacă ii dai cu parul în cap nu crede. Vorba ta; poate asa vor crede. Da la ati unii mai scăpa, dar la intubator rare cazuri.
Chestia e ca fac propaganda antivovid pe Facebook și ma enervează laughing ar trebui sa rămână fără cont.

| NunuNini a răspuns:

Poate sa apara la orice varsta. Si la 80. Problema este ca apare la tot mai multi tineri. "Coboara" varsta de inceput.
Persoanele cu diabet sunt predispuse la orice boala. De fapt, diabetul ataca orice organ. De asta cei ce au diabet sunt mai vulnerabili in fata oricarei infectii/boli.
Daca tine boala sub control, daca tine si regim, e bine.
Tu poti sa faci un test. Dimineata pe nemancate, la laborator.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Da, dacă nu e tinuta sub control e o boala urata. Te rupe. Ataca sistemic.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu pentru ca am vazut asta la o persoana din gasca noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Avea maica-mea. Dar și consuma alcool mult nu putea sa respecte nimic. O avut și început de gangrena la un deget, și-o pierdut vederea, dinții; e o boala grava dacă nu respecți tratamentul și stilul de viata. I se vindeca foarte greu ranile.
Trebuie sa o las mai moale cu cola și dulciurile.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau pentru mama ta.
Da, lasa cola de tot, mai putine dulciuri (organismul tot are nevoie de putin), mai putine grasimi, deloc alcool.
Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Tu ești fata sau băiat?
Ești simpatica/simpatic happy

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Conteaza?
Multumesc.