| Safire17 a întrebat:

Pe la ce varsta este normal sa intri in menopauza? Poate sa fie de la 38 de ani? atat de repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| micheilla a răspuns:

Nu.Pe la 50 si ceva parca...Dar in orice vaz la 38 nu!

| micutZa94 a răspuns:

Pe la 45-50.in nici un caz la 38

| EmaS a răspuns:

Poate ca ai probleme hormonale.Ar trebui sa mergi la medic.Nu este normal ca la aceasta varsta sa intri la menopauza.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Sincera sa fiu nu este normal.Eu stiam ca intri la menopauza pe la 49-55 ani, cam asa, bine ...depinde si de organismul fiecarei persoane, dar in nici un caz la 38 de ani. Mergi la doctor si fa-ti o consultatie, poate nu intri la menopauza, poate sunt niste dereglari hormonale si atat.Mergi,nu mai amana, caci cunosc pe cineva care a intrat la menopauza la 31-32 ani datorita unor probleme, dar si datorita abstinentei. Multa sanatate!

| bobby_7474 a răspuns:

Biologic este la virsta asta un pic prematur sa intrii in menopauza, insa totul este posibil, am intilnit femei care din cauza unor maladii (ex.dereglari hormonale, tumori genitale) li s-a instalat menopauza prematur(37 de ani)insa tu poti sa-ti faci analize si cu hormoni sa-ti reglezi ciclul menstrual, sanatate

| Safire17 explică:

Nu despre mine e vorba, ci de matusa mea...

Abh
| Abh a răspuns:

Nu e de preferat instalarea menopauzei atat de devreme, vor aparea o serie de probleme datorate scaderii drastice a hormonilor estrogeni:bufeuri, transpiratii nocturne, osteoporoza si cresterea riscului pentru boli cardiovasculare, afectiuni autoimune cum ar fi afectiuni tiroidiene, diabet sau afectiuni corticosuprarenaliene, tulburari ale somnului, schimbari ale dispozitiei, uscaciunea mucoasei vaginale, lipsa de energie, scaderea libidoului, dureri in timpul actului sexual, disfunctii ale vezicii urinare.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Varsta medie la care apare menopauza este de aproximativ 51 de ani. Totusi, din cauza zestrei genetice, a bolilor sau a unor interventii medicale, unor femei li se instaleaza menopauza chiar inainte de 40 de ani, uneori chiar la 30 de ani. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menopauza/menopauza-precoce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema, fata asta are 10 ani! Iar faci, cum ai facut cu antibioticele?
P.S.: nu mi-ai raspuns la ultima intrebare! Adresata intr-un raspuns! Dar nici nu-i mare nevoia! Pot dormi linistit oricum!winking