| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta se poate vorbi de  menopauza timpurie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am vazut o fata de 26 de ani cu menopauza precoce...

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Orice menopauza sub 48 e considerata menopauza timpurie. Nu exista o varsta minima (logica spune ca poate sa fie la cateva luni de la ciclu, dar, de obicei, in primii 2-3 ani existe sanse mici de menopauza daca nu e vorba de o castrare chirurgicala). Boli care sa produca o menopauza timpurie exista si sunt multe, si la varste tot mai fragede.
PS: sper sa nu se supere careva pentru folosirea cuvantului "castrare" dar asta e prezent in toate cartile medicale care trateaza subiectul.

auran
| auran a răspuns:

Dupa varsta de 45 de ani

| machupicchu a răspuns:

In menopauza se poate intra chiar si dupa varsta de 30 ani, iar postoperator la orice varsta. Normal, la varsta de 48-50 ani...

| mariazet45 a răspuns:

Dupa 40 de ani se poate intra la menopauza timpurie, iar daca mama a intrat la menopauza timpurie si fata ei va avea la fel.Nu obligatoriu dar factoru genetic exista. Posibil sterilitatea duce la menopauza timpurie.

| mioara a răspuns:

Incearca si te du la un ginecolog sa nu ai ceva probleme [38ani

| bibitza a răspuns:

Cam la 40 de ani asa... o mama a unei prietene a intrat la menopauza zilele trecute si avea 40 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La ce virsta se instaleaza menopauza? la 45 de ani se numesta menopauza timpurie?

| georgy_4632 a răspuns:

Am 41 ani si sunt in aceeasi situatie.Am facut toate analizele posibile, acum o luna. Diagnostic:menopauza timpurie.