| IntrebareAntonio a întrebat:

Poți sa mănânci ovăz și fără sa îl fierbi?
Eu îl pun într-un mixer și îl amestec cu lapte e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i ok, ca mixerul nu fierbe cereala, o macina si amesteca cu laptele, dar tot "cruda" si neprocesata ramane.
De obicei se pune lapte si se pun la cuptorul cu microunde sa fiarba, ca sa elibereze nutrientii din cereala.
Ce faci tu este sa-ti umpli burta cu o cereala care nu poate fii digerata si ca atare, cum o inghiti asa o elimini la toaleta.
In ce privesc nutrietii ei cerealei nefierte - sunt zero!

| aXy99 a răspuns:

Nu il manca nefiert, nu il vei putea digera cum trebuie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E foarte ok. În curând o să începi să nechezi ca un cal breaz.

| darrio2007 a răspuns:

Daca iti place sa rontai precum un cal, e ok.

| Bizon95 a răspuns:

Daca ai avea doua stomacuri si ai manca 15 kile de ovaz pe zi, asa, ca animalele ierbivore, atunci ar fi ok
altfel, sistemul digestiv uman nu reuseste sa extraga nutrientii din ovaz... fara ajutor (ovazul sa fie fiert)

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Retrag ce am spus, imi cer scuze, am citit orez in loc de ovaz laughing
Da, bineinteles, poti manca ovazul crud, eu consum zilnic de ani de zile si nu am nicio problema.