Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Referitor la laptele din comert: Este mai bine sa cumparam lapte cu un procent mai mare de grasime sau sa ne orientam spre laptele mai degresat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Degresat ar fi mai bine dar eu adaug lapte in cafea si imi place sa fie putin mai gras

| Nătărău a răspuns:

Cu procent mai mare și totuși mai bine fără lapte. Laptele e pentru copii.

| chuckmanson a răspuns:

Bea lapte de migdale sau de soia. Sunt mult mai bune! Sau de cocos/ovăz/orez, depinde de ce preferi.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru chuckmanson):

Am facut tranzitia asta deja. Beau mai mult lapte de soia si de migdale decat de origine animala. Eram doar curioasa care e mai bun nutritional dintre cele doua ca tot aud pareri impartite legate de procentul asta de grasime. Parintii mei, spre exemplu, tot cu laptele de vaca sunt si il folosesc la gatit. In casa tot vom aveam din cand in cand laughing

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Nătărău):

Pentru copii? N-as prea zice. Mai sunt retete unde se foloseste laptele totusi.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca folosesti lapte, intai trebuie incercat daca este naturala si nu plin de chimicale.
Daca pui intr-un pahar "lapte" si in 3 zile nu se face lapte acru la temperatura camerei (23-28 grade C sau peste, sa se separe zerul la partea inferioara), atunci evita produsele "lactate" ale acelei firme!

| Bondarel99 a răspuns (pentru Bula):

Ce marca de lapte bei, Bula?

| Nătărău a răspuns:

Laptele e pentru copii! Dar se pare că vorbesc singur. Doar pentru că îl bagă hoții ăștia în foarte multe produse nu înseamnă că e sănătos. La fel cum fac și cu soia. Nici un fel de soia nu e comestibilă(!). Dereglează hormonii la bărbați cît și la femei. E extrem de dăunătoare. Oricum, poate vrei să-ți crească mustață și barbă. Bărbaților le cresc sîni de la soia. Unii poate vor să aibă sîni. Folosește sfindoc/molotru/fîn grecesc pentru a regla ceea ce a dereglat soia.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cel mai bine iei de ala nefiert de la fermele care au pe ici-colo automat de ala unde aduc lapte direct de la ferma. Poti sa il pui frumos la prins si sa iti faci iaurt acasa.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bondarel99):

La noi sunt cateva ferme care vind lapte de vaca buna, la automat, la punga sau la "sticla".
Oricare se poate pune la prins (eu doar lapte acru beau) si au gust de lapte adevarat. happy
Lapte din soia si alte produse "lactate", "minuni dietetice" (care tin 100+ zile) le las dusmanilor mei, sa fie sanatosi. big grin

| Bondarel99 a răspuns (pentru Nătărău):

Laptele are proteine, vitamine, calciu care sunt folositoare organismului uman, asta nu ai cum sa negi. Laptele din comert fiind ultrapasteurizat si aditivat nu prea mai contine cine stie ce, dar total inutil nu e. Insa laptele de la tarani este foarte bun.
Nici eu nu beau lapte, dar mananc lactate si cel mai probabil si tu mananci. Acum fiecare mananca ce vrea, dar nu poti spune cuiva ca se imbolnaveste daca bea lapte de vaca.
La soia sunt intr-adevar niste controverse (la fel ca si cu puiul din comert crescut cu hormoni) dar nu se stie nimic sigur si oricum nu mananca nimeni cantitati atat de mari incat sa ii dea hormonii peste cap.

| Nătărău a răspuns (pentru Bondarel99):

Știi ce mai conține laptele (din animale)? Sînge și puroi.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Nătărău):

Esti cumva vegan? Intreb asa din curiozitate. N-am nimic cu tine.

| Nătărău a răspuns (pentru BlackRaven45):

Mă străduiesc să fiu și nu-s.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Nătărău):

Aici nu ai dovezi.

| Bondarel99 a răspuns (pentru BlackRaven45):

Fara niciun fel de rautate fata de el.

Mi-am amintit o gluma pe care am citit-o mai demult.
"Cum iti dai seama ca cineva e vegan? Nu trebuie sa iti dai seama, iti spune el" happy
Eu zic ca noi doar ne dam cu parerea, nici unul din noi nu are diploma in nutritie.

| Nătărău a răspuns (pentru Bondarel99):

Dovezile sînt în lapte. :-))

| Nătărău a răspuns (pentru Nătărău):

Normal că îți spune el. Ca să se asigure că nu folosești pentru gătit aceeași oală în care gătești alte questiuni. Și nici același tocător.

| Ineys a răspuns (pentru BlackRaven45):

Eu iti spun ce mi-a spus mie un nutritionist cand m-am apucat de regim.
Pot consuma lapte. Dimineata o cana nu omoara pe nimeni, dar este recomandat cu un procent cat mai mic de grasime. Cel cu un procent mai mare de grasime intr-adevar este mai gustos, dar... ai si sanse mai mari sa te ingrasi de la el decat de la cel cu procentaj de grasime mai mic. 1-2% mi-a recomandat mie. Sa fie sub 3%.

| doctorandus a răspuns (pentru Nătărău):

Lol, la cata soia mananca chinezii, barbatii chinezi n-ar avea deloc par pe ei si toti ar avea sutien cu cupe D.

| Nătărău a răspuns (pentru doctorandus):

Uită-te mai bine la ei data viitoare.

| doctorandus a răspuns (pentru Nătărău):

Sunt multi chinezi care-s mai barbosi, mai fortosi si mai potenti ca tine.

| Nătărău a răspuns (pentru doctorandus):

Și fix ăia care sînt mai bărboși, mai forțoși și mai potenți ca mine sînt pe regim strict de soia, hă? Hai că e bună gluma.

| Cosmin86 a răspuns:

"Milk is for babies, I drink beer!" Arnold

| RobertMoon a răspuns:

Eu cred ca nu are importanta ce lapte e mai bine sa cumparam, de exemplu nu folosesc laptele decat la cateva chestii: prajituri, clatite si orez cu lapte, iar in compozitie daca reteta are multe ingrediente nici nu iti dai seama ce tip de lapte ai folosit...
Mie niciodata nu mi-a placut sa consum laptele ca atare, imi place in schimb cel de cocos sau de migdala.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Nătărău):

Chinezii mananca mai mult orez, iar soia este doar inlocuitorul, pentru "astupat" pofta. big grin

| Nătărău a răspuns (pentru Bula):

Spune-i asta și lui doctorandus. :-))

| RAY a răspuns:

Laptele nu este esential organismului uman, repet nu este, cel mai bine e sa bei lapte bio direct de la vacuta crescuta cu iarba