| AndreyStan a întrebat:

Sall, ce leacuri babesti pentru durere de ureche stiti funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VladPetcu a răspuns:

Poi faca cu durerea de ureche este una simpla.
Urechea te doare din 3 motive:
1. Te-ai lovit la ureche.
2. Te-a tras curentul.
3.Asculti muzica tare.
In cazul 1 trebuie sa astepti sa treaca nu ai ce face.
In cazul 2 evita sa stai cu geamuri si usi deschise. Iti va trece in 2 zile.
In cazul 3 da muzica mai incet.
Funda?

6 răspunsuri:
| Puffulets a răspuns:

Toarnati ulei caldut in ureche.Sau.
Sucul de usturoi face minuni
În caz de infecţii, otite (atunci când vă doare, vă „mănâncă" în ureche, aveţi auzul înfundat şi scurgeri din ureche) folosiţi suc de usturoi. Striviţi câţiva căţei de usturoi, iar sucul rezultat picuraţi-l în ureche cu ajutorul unei pipete. Nu numai că va calma durerea, dar va ajuta şi la vindecare, deoarece usturoiul este un antibiotic natural.
Sucul de la o ceapă zdrobită, aplicat pe o bucăţică de vată ce va fi introdusă în ureche, calmează, de asemenea, durerile.
Tot pentru a ostoi durerea, încălziţi sare grunjoasă într-o cratiţă. Puneţi apoi sarea într-un tifon mai gros, legaţi şi ţineţi lângă ureche. Vaporii degajaţi vă vor lua durerea cu „mâna". Dar mai bine ar fi trebuit sa te duci la un medic daca nu-ti trece.

| CristiSeeker a răspuns:

Nu stiu nici un leac babesc si nici nu prea iti recomand, sincer. Ti-as recomanda sa te duci la medic (macar la cel de familie pentru o trimitere), pe de alta parte. Bafta!

| Plushul a răspuns:

Iei o oala o pui la incalzit pe aragaz iei o mana de sare si o pui in oala.Astepti cateva minute ca sarea sa se incalzeasca, iar apoi iei sarea si o torni pe un prosop si prosopul il faci sub forma de pernuta si il tii la ureche.

| Shìzuko a răspuns:

Buna
Si eu sufar de durere de ureche deti iti recomand:
Puneti o tigara care arde ca sa-ti ia durerea.

Pune o bucata de usturoi in ureche

Ulei fierbinte(nu ti-l recomand)

Sare incalzita in tigaie fara nimic
invelita intr-un material(stofa, batic.)

Sper ca te-am ajutat.
Funda?

| DarkBlood32 a răspuns:

Ce va mai place Copy + Paste...

Pai durerea de urechi se trateaza cu tigara.winking

| danielaxyz a răspuns:

Vata imbibata cu bitter suedez(de la plafar)