| Sava_Alex_1999 a întrebat:

Dupa ce m-am documentat mai mult, am observat ca tigarile "Sobranie white" au mai putin gudron, nicotina si monoxid de carbon decat celelalte tigari.
Gudron 1mg, nicotina 0.1mg si monoxid de carbon 1mg.
Este mai ok sa fumez din acestea decat kent, care au 7mg gudron?
Dauneaza la fel de mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Cel mai periculos e monoxidul ala de carbon deci fa ceva sa nu mai inspiri asa ceva.

| Nimeni10 a răspuns:

Cel ami bine sa nu mai fumezi.
Fumeaza sobranie sa fii si tu de rand cu "lumea".

| Mogiojojo a răspuns:

Pai depinde daca esti incepator sau nu. Daca esti doar no s-a fumezi kent 7 ca e foarte tare, o sa te ineci. Daca fumezi de mult timp (nu prea cred) sobranie white o sa ti se para ca fumezi aer curat.
Nu recomand sobranie.

| LQH a răspuns:

Conform acestui studiu nu este adevărat că anumite feluri de țigări ar fi mai puțin dăunătoare deși este răspândit fenomenul de a cumpăra o altă marcă de țigări în funcție de informații de genul ăsta (în fumul de țigară sunt cel puțin 69 de substanțe carcinogene, deci proporțiile câtorva nu sunt relevante, și sunt alți factori mai importanți cum ar fi frecvența, felul inhalării etc.): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5764241/

| Daniel323 a răspuns:

Fumul de tigara contine:
7000 substante chimice
250 periculoase
69 cancerigene, dintre care:
Arsenic
Benzen
Beriliu (metal toxic)
1, 3-Butadiena (gaz periculos)
Cadmiu (metal toxic)
Crom
Etilen oxid
Nichel
Poloniu-210, plutoniu (elemente chimice radioactive)
Clorura de vinil
Plumb
Alte substante posibil cancerigene:
Formaldehida
Benzopiren
Toluen

Eu cred ca sunt la fel de toxice.

| Donsavas a răspuns:

Nu este o variantă mai bună. Alege guma cu nicotina.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca dauneaza la fel de mult.
Amandoua dau cancer in final, asta fiind deja dovedit stiintific.