| Antonio_Antonio_1981_g4KB a întrebat:

Ieri mi-am sclântit piciorul si mi s-a umflat osul ce-i fac ca să scap de durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-a umflat osul si te doare si azi, atunci probabil ai osul rupt.
Mergi la urgenta la ortopedie sa faci radiografie, fiindca osul se poate sparge in schije, iar tu nu vei mai putea umbla toata viata, ca inainte!

4 răspunsuri:
| Neyter a răspuns:

Pune gheata dar nu o tine prea mult ( adica sa o mai iei din cand in cand)
Incearca sa mergi pecel dar nul forta prea tare
Si cand te mai doare til mai masezi

| Nirgomax a răspuns:

Taiel

| Antonio_Antonio_1981_g4KB explică (pentru Bula):

Nu mă doare cand alerg dar daca apas sau mi-l indoi un pic ma doare de nu mai pot.

| Jonas94 a răspuns:

Adică ai o entorsă. În termeni medicali, ruperea pungii sinoviale, cu inflamare locală, foarte dureroasă.
Va trebui să te duci la ortoped, pentru radiografie, și pentru a-ți imobiliza articulația lezată cu aparat ghipsat, ce se ține cam 2 săptămâni. Aceasta are rolul de a-ți ține articulația fixă, pentru o vindecare rapidă.
Du-te la medic!