| UltraX44 a întrebat:

Salut,TPU am o intrebare, vara trecuta am avut o toxiinfectie alimentara si m-am dus la spital si dupa am facut gastrita cu h.pylori credeti ca din spital am facut rost de bacterie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, din spital nu ai cum sa iei helicobacter Pylori, pentru ca nu ai sarutat pe nimeni, sa ti se transfere tie bacteria aceea.
Gastrita o faci tu, prin consumatul mancarurilor nesanatoase: prajeli, tocaturi, afumaturi, mese neregulate samd.

| Furnicuta000 a răspuns:

Adica oamenii aia care s-au imbolnavit in spitale, unii atat de rau incat au murit, au patit asta pentru ca au sarutat pe cineva? Doamne fereste, femeie, trezeste-te!

| UltraX44 explică (pentru Furnicuta000):

Deci din spital am luat bacteria? Când am ajuns la spital nu aveam probleme cu durerile de stomac.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru UltraX44):

Nu neaparat dar e posibil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru UltraX44):

Ti-am explicat doar, Helicobacter pylori nu ai luat-o din spital!
Bacteria era deja prezenta in stoamacul tau, probabil demult, dar a reactionat urat, din cauza tratamnetului de la spital.
Bacteria asta o poti avea in stomac de 5-10 ani si doar cand a facut foarte mult rau, incepe sa doara stomacul.