| Radandam a întrebat:

Se poate lua în combinația asta Redoxon, Propolis C, Fervex pentru răceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Laura162 a răspuns:

La care Fervex te referi? Raceala si gripa comprimate sau Fervex plicuri pentru adulti / copii? Redoxon simplu, Triple Action, Immuno 4? Propolis C natural, cu echinacea, imunocomplex?

Fervex comprimate nu are vitamina C, dar Fervex plicuri pentru adulti are 200mg/plic... 2-3 plicuri/zi, ajungi la 400-600 mg vit C doar din Fervex plicuri.

Redoxon simplu are 1000 mg vitamina C. Triple action are C+D+Zn, iar Immuno 4 are C+D+Zn+Propolis.

Propolis C natural comprimate de supt are 100 mg/cpr vit C + propolis, deci 400-500 mg/zi vit C. Propolis C imunocomplex are 200 mg / cpr vit C+propolis+Zn+D, deci 600-800mg/zi vit C. Propolis C raceala si gripa pentru adulti are 900mg/plic vit C + propolis + extracte de plante.

Sincer, nu prea are rost sa iei si Redoxon si Propolis C.

Per total, problema cu combinatia Fervex + Redoxon + Propolis C ar fi doza cumulata de vitamina C. Doza zilnica ok din suplimente ar fi 500-1000mg, merge si 1500 mg. Ce trece de 2000 mg vit C e prea mult si te poti trezi cu greata si diaree, eventual si pietre la rinichi daca iei asa mult pe termen lung. Deci, indiferent ce variante alegi, sa-ti calculezi sa nu depasesti.