| acerr a întrebat:

Se poate trata dementa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu.
Din păcate se poate doar ameliora și întârzia evoluția bolii prin medicamentație dar de tratat la ora actuala nu se poate, nu s-a găsit leac definitiv nici pentru dementa nici pentru schizofrenie, doar de țin sub control prin medicație

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu
Vezi ce face lipsa de B12?

| Simpatic a răspuns:

Stati putin voi cred ca incurcati a trata cu a vindeca.
Odata ce exista medicamente deci tratament pentru dementa inseamna ca ea se trateaza, in medicina a trata nu este sinonim si nu va fi cu a vindeca, ci mai degraba este cu A AMELIORA.
Deci si daca se dovedeste ca apa cu sare trateaza (aka amelioreaza) dementa inseamna ca exista tratament si ca dementa se poate trata!
Pe de alta parte tot in medicina tratament poate fi considerat in multe cazuri la pachet cu stopam efectele rele, adica imbunatatim sau tinem sub control.
Asa vad eu lucrurile nu am cautat nici in dex nici in dex medical termeni.
Eu asta consider ca inseamna tratament si a trata, nicidecum vindecare.

| acerr explică (pentru AvalohAlyn):

Ce parere ai de acest medicament? tocamai ma uit la o prezentare
Cebraoptim, deci e natuarl, cred ca este benefic si daca nu ai dementa, Cebraoptim este recomandat, de asemenea, și pentru a reduce stresul cotidian și depresiile, stările de anxietate ori palpitațiile, spasmele musculare sau manifestări ale fibromialgiei.

| acerr explică (pentru Furnicuta000):

Heheh,pai sunt oameni care consuma produse animale si au dementa @ iar le incurcam?

| acerr explică (pentru Simpatic):

Nu se poate trata, dar sa ramana la stadiul actual, Sa nu inainteze...

| acerr explică (pentru Simpatic):

Mersii frumosule, stiam si eu asta

| gabicoo a răspuns:

Da! Cu mitraliera!
Așa au fost tratați doi pacienți la Târgoviște în decembrie '89!
laughing

| christine99 a răspuns:

Nu exista tratament, din pacate.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru acerr):

Este bun Cebraoptim, este un supliment alimentar din plante, dar întreabă si medicul sa vezi ce spune despre el, sa nu interacționeze cu medicația luata deja

| Bizon95 a răspuns:

Am vazut eu, in filmul A-Team, la ala nebun i-au pus o oala de metal blindat in cap, au tras 50 de gloante in cap si apoi a inceput sa se simta... normal (saracul, era oripilat de normalitate) big grin

te sfatuiesc totusi, sa nu incerci asa ceva asa rolling on the floor

| Donsavas a răspuns:

Din pacate, nu putem inversa procesul de degenare sau imbatranire a organismului, deci nici in cazul creierului.
Medicamentele doar întârzie agravarea bolii.

| SasukeCS2 a răspuns:

Da, se poate.
- scoate din dieta mancarurile prajite si grasimile trans (cauta pe net sa vezi care sunt alea niste exemple ar fi margarina, mancaruri de la patiserie, fast food etc)
- scoate din dieta zaharul rafinat si inlocuestel cu miere, curmale, struguri, banane, mango, cirese, mere, ananas, kiwi, pere, stafide, banane
- inghite 1-2 lingurite de ulei cocos dimineata pe stomacul gol
- pulbere de spirulina si chlorella 5 grame/zi pot ajuta
- pulbere turmeric
- seminte de dovleac neprajite/nesarate
- peste/ulei de peste
- scortisoara

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"In mod cert,mâncând mai multe fructe si legume crude si eliminând produsele animaliere putem anihila consecințele îmbătrânirii si putem prelungi viață. Vegetarienii cântăresc mai puțin, au colesterolul si tensiunea arteriala mai scăzută, prezinta un risc mai mic de atacuri de cord si cancer, au un sistem imunitar mai puternic si trăiesc mai mult decât cei care se hrănesc cu carne. Pierderea memoriei, dezorientarea si confuzia nu sunt lucruri inevitabile care vin odată cu înaintarea in vârstă, ci ele sunt probleme legate de acest factor al stilului de viață atât de important in toate: alimentația." Sănătate si vindecare... de Sorin Nicola

| christine99 a răspuns (pentru SasukeCS2):

Aloo asta e preventie, nu tratament, intrebarea este "Se poate trata dementa?" Raspunsul corect medical este nu, odata ce esti diagnosticat cu ea, ramai cu ea pana mori. Da-i tu unui bolnav de Alzeihmer ce dieta vrei, boala tot va progresa.

| acerr explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sunt batarni de 90 ani f lucizi, aici nu este o regula, sunt la 8o care conduc, iar altii la 70 au demneta in stadiu avansat... ALIMENTATIA corecta se face in decursul vietii, nu cand dai de boli, pentru ca bolile apar de la alimentaie, mama a facut infartc ave acolest 400 a avut noroc, traieste e bine cu tratament dar traieste, tata a facut atac cerebral cu colst 380, deci se vede ce bine s,au ingirijit. Acum le fac sucuri, stiu eu ce sa manince, problema e ca nu prea vor ca s, au obisnuit cu rutina lor, si le repet, eu va pregatesc totul voi doar inghitititi chiar e atat de complicat?

| acerr explică (pentru AvalohAlyn):

Mersii chiar ininte am citir de cebraoptim, natural

| acerr explică (pentru SasukeCS2):

Bine draga mersi, eu sunt vegana de 6 ani,inchipuieti ca stiu astea
problema e ca un batran nu realizeaza si el practic nu stie ce se intampla,aude rau, intege greu rapunde anopada, si imi este greu si mie si lui,. Trebuie o tehnica, calm munca, exercitii astea am nevoie

| acerr explică (pentru Bizon95):

Hahaha chair aveam nevoie sa rad
danke

| acerr explică (pentru christine99):

Corect!
sa ramana cel putin la faza in care e,sa nu inainteze, ar fi ceva, pentru ca acum putem discuta cat de cat, dar dementa e o bolaa de ccat care te face si depresiv sau incepi cu depresie si ajungi la dementa naiba stie, dar sa stagneze, sa raman cum e acum

| Bizon95 a răspuns (pentru acerr):

Cu placere!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru acerr):

Mama mea a făcut accident vascular cerebral in 14 ani de trei ori. După fiecare a rămas paralizata si a trăit imobilizata la pat, dar tot nu a renunțat la carne nici macar la cea de porc, pana a murit.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Daca ești interesata de tratamente naturiste îți recomand cartea " Sănătate si Vindecare folosind un stil de viață edenic si remedii naturale." de Sorin Nicola. Are doua volume, si poate fi comandata la telefon: 0765451771 sau 0725177959 sau e-mail : ot88adr@yahoo.com

| christine99 a răspuns (pentru acerr):

Daca esti vegana ar trebui sa iei suplimente de vitamina b12, cauta ca e posibil sa ai o deficienta, se gaseste doar in produsele animale din cate stiu.

| acerr explică (pentru christine99):

Oo doamne, stiai ca dementa e de 4 tipuri? si doar prin tomograf se poate pune un dig, in ce zona a creierului este.[poate fi frontal ...mare destept te crezi.si daca te uiti pe net vezi ca nemtii au tratat multi, e cea mai mare investitie a lor in alzheimer..prin mai multe feluri de terapii ..hai pa

| acerr explică (pentru TamplaruAnisoara):

Uff nu mai sunt bani si de carti, citeam ca spanac, vit C afine, macris fac minuni

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru acerr):

Nu costa mult, comparativ cu volumul de informații.Doar 60 lei ambele volume si sunt incluse si taxele poștale. Nu se vând prin librarii.
Ginkgo biloba extract din frunzele arborelui au fost folosite cu rezultate bune, fiind inhibitor de îmbătrânire,dilatând vasele de sânge care duc spre creier,inima si extremități,diminuând vâscozitatea sângelui si având rol protectiv împotriva radicalilor liberi,care pot provoca degradări la nivelul țesuturilor.
Alimente bogate in substanțe benefice funcționării sistemului nervos: nucile soia,mazărea,lintea,păpădia,drojdia de bere,fructele su legumele uscate,avocado,brocoli,germenii cerealelor,migdale,spanacul,lăptucile,orezul brun,măceșe, coacăze,pătrunjel,kiwi,ardei, roșii,cereale integrale,afine, catina, usturoi, morcovul, semințele de in prunele.
Am extras din cartea Sănătate si vindecare... de Sorin Nicola.

| acerr explică (pentru TamplaruAnisoara):

Draga stiu, dar la un om de 80 de ani nu mai are efect nimic, incer cu vb buna, pun muzica asi mai rade dar nu am motive
rasul face minuni

| christine99 a răspuns (pentru acerr):

Salut! Daca tu imi arati un tratament pentru tipurile de dementa pe care le au majoritatea oamenilor, primesti premiul nobel. Aveam o conversatie, un pic de respect te rog. O seara faina!