| Angelindeed a întrebat:

Singuratatea te poate imbolnavi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AndraLavi a răspuns:

Singuratatea de multe ori duce la depresie, care chiar este o boala...

| Ineys a răspuns:

Depinde de fiecare persoana. Sunt persoane care vor sa traiasca in singuratate si se simt perfect ok cu treaba asta, dar si persoane care nu pot sa traiasca fara interactiune sau fara alte persoane prin jurul lor.

Desigur, daca vorbim de un caz extrem in care esti izolat de mic de orice fel interactiune, clar o sa ai probleme psihice.

| Iul08 a răspuns:

Nu neaparat... Este important sa stai bine in primul rand cu tine insuti singur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurătatea e chiar mai sănătoasă decât în preajma așa-zișilor prieteni. Mai bine singur decât înconjurat de oameni falși.

| zashaa a răspuns:

Pentru multe persoane singuratatea duce la depresie pe cand altele prefera asa eu nu cree ca e sanatoasa pe termen lung

| Celcestietot a răspuns:

Depinde de persoana. Acum sincer, decat cu oameni infecti in jurul tau, mai bine singur.

| Andreeush a răspuns:

Probleme de sănătate nu dar te poate băga în depresie.

| Raducons a răspuns:

Singuratatea te imbolnaveste psihic, nu doar pe oameni, dar si pe animale.Eu cred ca e cea mai grea peeapsa, Cautati va un partener!

| Donsavas a răspuns:

Da si nu. Singurătatea excesiva cu siguranta.