| ochelaristu a întrebat:

Tinctura de iod la ce afectiuni e buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| gabimaris a răspuns:

Este dezinfectant si ajuta la cicatrizarea ranilor usoare, se foloseste doar extern, ingerarea ei produce leziuni grave fiind toxica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezinfectant puternic. ca si betadina. arde rana, bacteriile. cicatrizeaza. atentie! coloreaza maro toata zona, chiar si hainele.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este un dezinfectant foarte puternic, se foloseste numai pentru uz extern, nu se aplica direct pe rana ci in jurul ei.

mlm
| mlm a răspuns:

În dezinfecţia câmpului operator, a locului de elecţie pentru injecţii, pentru asepsia plăgilor superficiale mici, în fistule şi panariţii, herpes, favus, actinomicoză, afecţiuni articulare, pentru maturarea abceselor.

| ema35 a răspuns:

Tinctura de iod este un bun dezinfectant, se poate pune in jurul unei rani.se mai foloseste si la operatii sau la dezifectarea zonei unde se face injectia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am folosit si la dezinfectarea piercingului din spranceana si a fost bun...winking