| Bianca_3321 a întrebat:

Unde se afla papilele gustative? Urgent! Dau funda!:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| necse6alex a răspuns:

Papilele gustative sunt pe limba. Dulce in varf, lateral acru si spre centru sarat. Funda?

9 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Pe cerul gurii, sub limba, la marginea limbii. why?

| HVI a răspuns:

Pe suprafata limbii

| Predator30 a răspuns:

In plus, ele nu se afla doar pe limba, ci de pe cerul gurii, pana la gat si stomac...

| Azµre a răspuns:

Cred că aici vei găsi răspunsul la întrebarea ta și nu numai.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Analizatorul_gustativ

| RefinedStrings a răspuns:

Pe limba.

| iulia_7948 a răspuns:

laughing))) asta e tare. Pe Suprafata limbii. Cum maaa sa spui in cerul gurii, sub limba, gat stomaclaughing) buna buna asta, sa le-o povestesc si colegilor mei de la medicina. cineva a fost in stare sa gandeasca asta. Daca e gustativ e pe limba, limba este organ de simt..."gustativ"

| teodoraandreea a răspuns:

Pa suprafata limbi

| Bianca_3321 explică (pentru iulia_7948):

Da! Dar pe ce parte este gustul amar, pe ce parte este gustul dulce etc.