| pumpkinky a întrebat:

A facut careva zacusca de fasole cu gogosari,fasole,ceapa,sare,bulion,si conservant alimentar. Fasolea,ceapa, gogosari vor veni toate tocate.
Avetii idee pasii?
A mai facut careva?
Dau funda :*
Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Doua observatii fata de metodele indicate de cevdet si Alexul99:

- nu sunt necesare conservanti, daca se inchid borcanele cu capac, imediat dupa ce materia fierbinte este introdusa. Borcanele le inchdem foarte bine, le acoperim bine cu o patura sau alt textil gros (2-3 straturi) cu CAPACUL in JOS si lasam sa se raceasca complet. De asemenea, si pastrarea este bind sa se faca cu capacele in jos.

- bulionul de tomate poate scurta viata zacuscai (mai ales daca este din sursa indoielnica), de aceea e mai indicat sa tocam noi tomatele coapte si sa le amestecam-preparam impreuna cu restul aluatului, indelungat, la foc mic. Si fara (bulion de) rosii este buna zacusca!

2 răspunsuri:
| cevdet a răspuns:

De ce conservant?!
Gogosarii se coc, se curata de pielita si seminte, se toaca.
Fasolea se fierbe bine inainte, bineinteles. Apoi se paseaza.
Ceapa taiata marunt se prajeste fara a se rumeni. Unii o fierb. Vad ca ai deja bulion.
Dupa ce sunt toate pregatite, se pun intr-un vas mare cu adaos de condimente: enibahar (boabe), piper, foi de dafin, sarea si cam o cana de ulei. Se fierb impreuna pana se omogenizeaza si mai scade apa. Astfel, aromele se intrepatrund.
Inca fierbinte, se pune in borcane ce se vor inchide ermetic. Apoi, borcanele se sterilizeaza (in vas mare cu apa, in cuptor). Astfel nu mai este nevoie de conservant (care, se stie, nu e sanatos pentru ficat, stomac, pancreas, etc). Succes!