| Mirela_Coman_1980 a întrebat:

A incercat cineva reteta asta de pilaf sarbesc?

http://www.retete.ws/pilaf-sarbesc/

Ingrediente

2 cepe
1 morcov
1 ardei gras verde
1 ardei gras galben
1 ardei gras rosu
300 g ciuperci champignon
300 g orez
800 ml supa de legume ( eu am fiert apa cu delicat si am facut o "supa" mai concentrata ca sa nu mai fiu nevoita sa mai adaug sare la pilaf )
2 linguri ulei
piper
2 frunze dafin
(Citeste mai departe)
http://www.retete.ws/pilaf-sarbesc/

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sarbesc ori nu, in toate posturile pe care le tin, asa prepar pilaful...si chiar si sarmale de post.
O zi minunata sa aihappy

| EmaS a răspuns:

Nu am respectat in mod special aceasta reteta dar este foarte bun pilaful de orez cu ciupeci, ardei sau gogosar, ceapa si morcov, secretul gustului de gaina. Este grozav!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU am încercat-o, dar după ingrediente şi modul de preparare pare OK - sunt sigur că va fi bun.

Se poate consuma aşa simplu ( ca mâncare de post ), sau ca garnitură lângă carne ( pui/porc/vită ).

Poţi s-o încerci cu încredere.

Poftă bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu... numai ca am pus manatarci deshidratate in loc de ciuperci, gogosari in loc de ardei, si supa de legume proaspete, strecurate (pastarnac, ridiche alba, andive, telina, brocolli)... ghici cum a iesit?