| sopranaCadaverica a întrebat:

A incercat cineva sa gateasca paste cu sosul de Bolognese cu carne (la borcan) marca Barilla? Este calitativ, recomandati? happy
Fratele meu nu are timp sa gateasca sosul acasa si ar vrea ceva rapid.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Sos tomat Barilla pentru paste, FARA CARNE, doar un sos cu ceapa, busuioc si alte verdeturi probabil. am cumparat eu de 2 ori.

La gust e decent, insa e plin de chimicale, si a prins mucegai dupa 2-3 zile la frigider. (odat inceput).
Capacele inchid INGROZITOR.

NU RECOMAND.

Mult mai sanatos e sa cureti o ceapa, o tai marunt si o calesti in PUTIN ulei, neuitand sa adaugi si 2 foi de dafin inca de la inceput.
Cand e sticloasa, adaugi 1-2 catei de usturoi pisat, pasta de tomate 24% sau, daca ai, bulion de casa, sau suc de rosii (rosii pasate).
In general nu e nevoie, dar exista situatii cand trebuie sa adaugi sare dupa gust.
Piper, busuioc, eventual putin curry, si lasi sa dea in clocot la foc minim, amestecand des.
Atentie, plita/aragazul va avea de suferit, dar asta e de inteles (stropii de sos se curata oricum mai usor decat uleiul).

Carnea o poti face la grill (batuta putin cu ciocanul de snitele si asezonata cu sare, busuioc, piper, boia) in timp ce fierb pastele...

| Ensiferum a răspuns:

E naspa rau cel cumparat instant. Dar recomand reteta mea: o ceapa calita, 400 grame carne tocata de porc peste ceapa si amestecat pana albeste. Plicul instant cu praf bolognese dizolvat intr-un pahar cu apa si turnat peste si invartit pana scade apa. Delicios! Eu consider ca nu dureaza mult.

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Eu am incercat...era cu carne de porc si vita, a fost naspa rau.