| Fineness a întrebat:

Alunele ingrasa? Si cate kilocalorii au?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt bombe calorice, alături de semințe/fistic/nuci, da!
Consumate cu moderație sunt benefice organismului deoarece conțin uleiuri volaturi și colesterol bun.
La 100 de grame, alunele au 567 de calorii.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Stiutoarea ti-a dat un raspuns lung si cuprinzator. Alunele au multe calorii, dar sunt foarte sanatoase. Incearca si manca alune nesarate, sa-ti controlezi mai usor apetitul, de asemenea sa nu bei suc dupa saraturile astea. Sucul este unul din cele mai daunatoare "alimente", ma refer la sucul din comert de orice fel, in afara de cel facut la storcator, sucurile astea sunt numai calorii "goale", doar sucurile pentru copii gen Tedi sau nectarurile "aduc" ceva cu sucurile adevarate de fructe. Iar decat snacks-uri, fast-food si alte de-astea, mai bine manci un pumn de alune, nuci, seminte si o bucatica mica de ciocolata neagra.

| PetreConstanta a răspuns:

Mai conteaza - alunele ingrasa

| Dina a răspuns:

Da,stiu sigur ca ingrasa, dar nu-ti pot spune cite calorii au din pacate.

| inger02 a răspuns:

Nu ingrasa. ingrasa mancarurile de la fast food si grasimile alunele nu ingrasa tonguetongue ingrasa dulciurile in exces

Răspuns utilizator avertizat
| ZaKid a răspuns:

Cate kilocalorii au?
De unde le cumperi tu, ti le ofera in ambalaj? sau, ti le pune in mana!?

| ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ a răspuns:

Am auzit la multe persoane intrebarile " semintele ingrasa?", "alunele ingrasa? ". Mi-am propus sa aflu singura raspunsul la aceste intrebari, cu ajutorul cunostintelor invatate la facultate si a site-urilor de specialitate.

Nucile, alunele, semintele contin nutrienti esentiali(grasimi sanatoase, proteine), fibre, vitamine, calciu, potasiu, sodiu, magneziu, fitonutrienti, antioxidanti.
Toata lumea cand aude de grasimi, uleiuri se gandeste la aliment=calorii= a ingrasa. Oricat de mult si-ar dori persoanele care tin cura de slabire sa scoate grasimea din alimentatie in totalitate, nu trebuie sa faca acest lucru. Ele sunt indispensabile vietii. Multe persoane nu-si dau seama ca alunele, prin proteinele si fibrele pe care le contine, dau o senzatie de satietate mai mare decat prajiturile, snacksurile, biscuitii etc. Consumul lor are mai multe avantaje la vegetarieni.

Nimic din acestea nu ingrasa daca este consumat in cantitati limitate, daca nu se face exces si daca nu se asociaza cu alimente nepotrivite. Asadar, pentru a nu te ingrasa:
-consumati in cantitati mici alune fara sare
-cautati in magazine sortimentele de alune prajite fara ulei(acestea contin mai putine grasimi)
-nu le asociati cu glucide(dulciuri, paine), ci e recomandat sa fie consumate separat sau in asociere cu alte lipide( branza, carne)
-trebuie mestecate bine si mancate lent(astfel starea de satietate va fi perceputa de creier dupa ce ai mancat mai putine calorii, fata de situatia cand mananci repede)

S-a demonstrat in ultimul timp ca semintele(de in, dovleac,floarea soarelui), nucile, migdalele, alunele sunt alimente foarte benefice pentru sanatate. Conditia: acestea sa fie consumate CRUDE, deoarece prin prajire se pierd foarte multe vitamine pe de o parte, iar pe de alta parte alimentul se depune mai usor sub forma de grasime in organism.

Stiati ca...
-reduc colesterolul
-reduc riscul de boli cardiovasculare
-ajuta la sanatatea pielii si articulatiilor
-regleaza tranzitul intestinal
-au efecte antidepresive
-sunt folosite de scolarii cu dificultati de memorare
-contin din abundenta vitmina E, esentiala in lupta impotriva imbatranirii premature
-o cura cu alune folosita frecvent ("Se recomanda consumul a cite 15 alune pe zi, timp de 5 zile. Se face o pauza de 5 zile, apoi, la nevoie, se repeta) este indicata in numeroase afectiuni precum: anemie hemolitica, hepatita epidemica, astm bronsic, tuberculoza pulmonara incipienta, in convalescenta, diabet, crestere, eforturi, senilitate, litiaza urinara, colici renale. Aceasi cura este folosita si de femeile care alapteaza.

| ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ a răspuns:

Buna! Am auzit la multe persoane intrebarile " semintele ingrasa?", "alunele ingrasa? ". Mi-am propus sa aflu singura raspunsul la aceste intrebari, cu ajutorul cunostintelor invatate la facultate si a site-urilor de specialitate.

Nucile, alunele, semintele contin nutrienti esentiali(grasimi sanatoase, proteine), fibre, vitamine, calciu, potasiu, sodiu, magneziu, fitonutrienti, antioxidanti.
Toata lumea cand aude de grasimi, uleiuri se gandeste la aliment=calorii= a ingrasa. Oricat de mult si-ar dori persoanele care tin cura de slabire sa scoate grasimea din alimentatie in totalitate, nu trebuie sa faca acest lucru. Ele sunt indispensabile vietii. Multe persoane nu-si dau seama ca alunele, prin proteinele si fibrele pe care le contine, dau o senzatie de satietate mai mare decat prajiturile, snacksurile, biscuitii etc. Consumul lor are mai multe avantaje la vegetarieni.

Nimic din acestea nu ingrasa daca este consumat in cantitati limitate, daca nu se face exces si daca nu se asociaza cu alimente nepotrivite. Asadar, pentru a nu te ingrasa:
-consumati in cantitati mici alune fara sare
-cautati in magazine sortimentele de alune prajite fara ulei(acestea contin mai putine grasimi)
-nu le asociati cu glucide(dulciuri, paine), ci e recomandat sa fie consumate separat sau in asociere cu alte lipide( branza, carne)
-trebuie mestecate bine si mancate lent(astfel starea de satietate va fi perceputa de creier dupa ce ai mancat mai putine calorii, fata de situatia cand mananci repede)

S-a demonstrat in ultimul timp ca semintele(de in, dovleac,floarea soarelui), nucile, migdalele, alunele sunt alimente foarte benefice pentru sanatate. Conditia: acestea sa fie consumate CRUDE, deoarece prin prajire se pierd foarte multe vitamine pe de o parte, iar pe de alta parte alimentul se depune mai usor sub forma de grasime in organism.

Stiati ca...
-reduc colesterolul
-reduc riscul de boli cardiovasculare
-ajuta la sanatatea pielii si articulatiilor
-regleaza tranzitul intestinal
-au efecte antidepresive
-sunt folosite de scolarii cu dificultati de memorare
-contin din abundenta vitmina E, esentiala in lupta impotriva imbatranirii premature
-o cura cu alune folosita frecvent ("Se recomanda consumul a cite 15 alune pe zi, timp de 5 zile. Se face o pauza de 5 zile, apoi, la nevoie, se repeta) este indicata in numeroase afectiuni precum: anemie hemolitica, hepatita epidemica, astm bronsic, tuberculoza pulmonara incipienta, in convalescenta, diabet, crestere, eforturi, senilitate, litiaza urinara, colici renale. Aceasi cura este folosita si de femeile care alapteaza.

| andrey7177 a răspuns:

Da. au cele mai multe kcal ( 100 g de alune ~700 kcal deci 1 kg de alune inseamna un kg pe tine )