| MarYIous a întrebat:

Am avut geci cu vatelina și puf, vreo 4. Doua le-am spălat la mașină și s-au stricat. Doua le-am spălat de mână și la fel. In ambele cazuri s-au format gâlme și ghemotoace de puf și vatelina, s-au strâns într-un loc.Mi s-a spus că trebuie să le spăl la o curățătorie. Ce trebuie sa aibă în ea o geaca de iarna normală altfel încât să o bag la mașina de spălat și să nu mai aibă probleme? Cele de când eram eu copil nu aveau altfel de probleme

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți spală și o geaca din aia la mașină, la turații mai mici și pui mingi de tenis la spălat împreună cu geaca și nu se mai formează guguloaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Setează viteza de centrifugare la 400 de rotații pe minut atunci când speli o geaca. Dacă o pui la 800 sau 1000 de rotații pe minut, materialul din ele se strica.

| Dragobeta a răspuns:

Puful se strange la spalat. Hainele cu puf nu se spala cu apa. Se curata chimic si avertizezi curatatoria ca sunt cu puf. La vatelina nu ar fi trebuit sa se intample asta.