| UmbraDeVulpe a întrebat:

Am cumparat niste chipsuri care au la nutri score litera C, ce inseamna?

1 răspuns:
| iulianr a răspuns:

Nutri-Score e un sistem de a compara conținutul de componente nefavorabile (sare, zahăr etc.) cu conținutul de componente benefice (fibre, proteine etc.) dintr-un aliment. Alimentele din categoriile A și B sunt considerate ca fiind mai sănătoase iar în cele din D și E sunt considerate nesănătoase. Acele chipsuri, care au scorul C, se clasează undeva la mijloc, deci au un raport relativ egal între elementele nefavorabile și cele favorabile.