| Anonim5566 a întrebat:

Am nevoie de niste retete de prajituri la rece sau doar cu cuptorul cu microunde. Si sa nu fie complicate, doar cu chestii care se gasesc prin casa, simple si gustoase. Ma puetti ajuta?

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi diverse reţete de tort fără coacere la linkul :
http://www.gustos.ro/retete-culinare/tort-delicios-fara-coacere.html

http://irinaririna.blogspot.ro/2013/01/tort-de-mere-fara-coacere.html

http://whatlibertyate.com/......a-coacere/

http://scrieliber.ro/2011/06/11/tort-cu-fructe-fara-coacere/

http://www.petitchef.ro/retete/blat-de-tort-fara-coacere-fid-949901

http://gastronomie.ele.ro/retete/Desert_--d8/Torturi_--s19/

Sau, poţi face un tort Tiramisu ( simplu, fără mascarpone )!

Ai nevoie de : 1 pac. mare de pişcoturi ( 400-500 gr; sau 1 blat de tort rotund, din magazin ), 2 plicuri cremă Tiramisu ( Dr. Oetker ) şi 2 ceşti cafea ( eventual şi 1 sticluţă esenţă de rom 20 ml ), şi 2 linguriţe de cacao ( pentru ornat ).

Pişcoturile sau blatul de tort se însiropează cu siropul de cafea, crema se prepară ( la "rece", cu mixerul ) conform instrucţiunilor de pe plic şi se întinde pe pişcoturi/blat, iar deasupra se pudrează cu cacao.

Este gata în 10 minute şi e foarte SIMPLU de realizat!

Toate cele bune.

| michelia a răspuns:

O prajitura simpla si rapida LA RECE pe care o fac eu, cu piscoturi ( un pachet iti trebuie din ala mai mare):
Insiropezi rapid piscoturile in ceai de fructe de padure caldut spre rece ( doar le pui in ibric si le scoti, nu le tii acolo), le asezi pe o tava ca prim strat, pui deasupra lor crema cu vanilie de la Dr. Otker pentru cresmnit ( se face in 3 minute cu lapte rece la mixer sau cu telul), pui al doilea strat de piscoturi insiropate si deasupra frisca ( tot praf de la Dr. O sau de care vrei tu) sau o glazura de ciocolata.
La mijloc peste crema poti pune si bucati de ananas din compot.
Se da la rece si intr-o ora se poate taia.
Iti ia 20 de minute s-o faci si e un desert usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Văd că sunt multe idei destul de interesante aici, te poţi inspira,
http://retzetar.wordpress.com/category/desert/deserturi-fara-coacere/
Te pup!

| dienuta1990 a răspuns:

Poti prepara briose,gogosi,fursecuri,pandispan,negresa,budinca,cornulete,chec, saratele, crema de zahar ars, mini-croasante, savarine. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| looredanaa93 a răspuns:

Eu am gasit aici
https://deprajituri.cabanova.com

Arata foarte bine

| Rodicuta25 a răspuns:

Prajitura la rece

Ingrediente:
100 g biscuiti
400 ml frisca
3 nectarine
100 g zahar pudra
100 g iaurt
1 plic gelatina
100 g ciocolata
alune

Mod de preparare:
o tava de chec se tapeteaza cu folie alimentara, se aseaza biscuitii inmuiati in lapte
frisca se bate bine
nectarinele se taie cuburi
gelatina se hidrateaza cu 3 linguri de apa si se dizolva pe baie de abur
iaurtul se amesteca cu zaharul, nectarinele, frisca si gelatina si se toarna peste biscuiti
se da la rece 3 ore sau peste noapte
a 2-a zi se rastoarna tava dintr-o singura miscare, se ia folia alimentara
se topeste ciocolata cu 3 linguri de frisca si se toarna peste prajitura
se adauga alune si se razuieste ciocolata
se da din nou la rece 15 min dupa care se poate servi.
sau...

Chec rapid la cuptorul cu microunde
Ingrediente:
3 oua
120 gr zahar (5 linguri)
1/2 plic praf de copt (1 lingurita)
150 gr faina (6 linguri)
2 linguri cacao
75 gr apa (un pic mai mult decat 1/4 de pahar)
50 gr ulei (1/4 pahar)

Mod de preparare:
Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma apoi se adauga zaharul si se mai bat 1 minut. In alt bol se amesteca galbenusurile, praful de copt stins cu lamaie sau otet, apa si uleiul. Se adauga albusurile peste galbenusuri, se amesteca si se adauga treptat faina amestecand continu. Se imparte in doua cani de cereale (2 boluri mici) lasand un pic mai putin de jumatate din compozitie in bolul unde se-au amestecat toate ingredientele si se adauga cacao.Se amesteca bine si se toarna peste compozitia turnata in boluri. Se poate impartii cu un polonic pentru ca cele doua portii sa fie egale. Dupa ce s-a turnat amestecul cu cacao in boluri, cu o lingurita se amesteca un pic cele doua culori (se invarte de 2-3 ori lingurita in bol). Se baga la cuptorul cu microunde 5 minute la 750 W. Se scoate si se intoarce checul pe o farfurie apoi se taie dupa preferinta.
Pofta buna!

| Larisapopescu909 a răspuns:

Eu am găsit aici

https://pedanny.blogspot.com/2021/04/Exemple-prajituri.html

Arata foarte bine sunt foarte delicioase