| berry0 a întrebat:

Are cineva o reteta usoara de lasagna?

5 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Bună,

Sper să te ajute această reţetă uşoară şi rapidă!

Aveti nevoie de:

• 500 g carne de vita (poate sa fie si carne de vita in amestec cu carne de porc)
• 1 ou
• 2 cani jumatate de branza Mozzarella
• 1/2 cana parmezan ras
• patrunjel tocat
• 1 borcan de sos de paste, orice sos de rosii cu ierburi aromate merge
• 1 cana apa
• 12 foi de lasagna, nefierte (se gasesc in comert)

Incalziti cuptorul. Intr-o tigaie se caleste carnea tocata de vita.
Se amesteca branza cu oul.
Adaugi sosul de rosii peste carnea calita, se adauga si apa si astfel pastele o sa fiarba direct in cuptor.
Aseaza un rand de carne cu sos pe fundul tavii ca sa eviti sa se lipeasca pastele de tava, peste pui un strat de foi de lasagna, urmeaza un strat de branza, apoi iar carne, iar lasagna, iar branza pana le termini. Acopera cu o folie unsa.
Coci 45 de minute, scoti folia, mai bagi tava 15 minute si totul este gata.
Pofta foarte buna!

| hontapoc a răspuns:

Cauta pe http://culinar.bzi.ro, la sectiunea paste. nu o sa regreti.

| LigiMe99 a răspuns:

Exista lasagna la cutii, unde iti da blaturile si iti da o reteta usoara. Daca nu ma insel, e de la Dr. Oetker. Eu o iau de la Gulliver. E intr-o cutie albastra. Sau, uite aici o reteta:http://gospodini.blogspot.com/2007/09/lasagna-varianta-mea.html

| AllysaDeea a răspuns:

Ingrediente:

- o cutie de foi pentru lasagna (eu nu am gasit decat de la Monte Banato, dar vi le recomand pe cele Barilla, facute in Italia si mult superioare celor romanesti)
- parmezan ras (eu il am la cutie, de la Kraft, foarte bun, nu prea iute)
- putin unt
Se fierb foile in apa cu sare si NEAPARAT cativa stropi de ulei, pentru ca altfel se lipesc intre ele si nu se mai pot folosi. Se unge o tava cu unt si se aseaza primul strat de foi.
Apoi se pune un strat de sos de carne, deasupra unul de sos alb si se presara cu parmezan.
Se pune iar un strat de foi si tot asa, astfel incat ultimul strat sa fie de foi.
Se unge cu unt deasupra, apoi se acopera cu folie de aluminiu si se da la cuptor, timp de o ora. Se tine la cuptor, la foc mediu, cca o ora, dupa 30 de min de stat in cuptor, se indeparteaza folia de aliminui si se mai lasa alte 30 de min la cuptor.
uite si o imagine http://2.bp.blogspot.com/......sagna4.jpg

mama a facut-o si iesa super! fundita plizz