| BeHappyForMe a întrebat:

As vrea sa fac si eu sarmale dar am varza normala nu de la la butoi cum sa fac varza sa fie murata pot?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna happy :*. nu sunt o mare bucatareasa la la 19 ani dar stiu ca varza poti sa o pui in apa fiarta si sa o lasi cam 4-5 minute in apa fiarta.se inmoaie. daca doresti in apa aceea clocotita poti sa pui si putin delikat pentru ca zeama din varza va fi tocmai bine condimentatawinking.

5 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

De ce nu incerci sa o oparesti in apa fierbinte cu sare? Ii tai putin din partea de jos, pentru ca sa poti desface cu usurinta frunzele, iar cand apa clocoteste o pui inauntru. Imediat ce frunzele de la exterior s-au muiat, le desfaci de pe varza, le scoti intr-un vas pentru a le da voie la celelalte sa se opareasca la fel si repeti procedura pana la cotor. O lasi la racit si umpli frunzele. Facultativ, la fiertul sarmalelor, poti pune si un pic de bors. Ca sa o murezi rapid, s-ar putea, dar dureaza cateva zile. Pofta buna!

| MihaelaDart a răspuns:

Se poate si cu varza dulce (proaspata), uite reteta : http://gourmandine.ro/retete-mancaruri/sarmalute-in-foi-de-varza/

| MihaelaDart a răspuns:

Se poate si cu varza dulce (proaspata), uite reteta : http://gourmandine.ro/retete-mancaruri/sarmalute-in-foi-de-varza/

desi daca vrei special murata, se gaseste la tarani in piata.

| Byanka26 a răspuns:

Nu ai cum...fa sarmalele asa ca ies bune!

| VANZARIDIVERSE a răspuns:

Oparesti frunzele de varza si pui sare.Le lasi in apa oparita pana vezi ca se pot rula.o zi buna