| mardeamor a întrebat:

As vrea sa stiu si eu o reteta de mucenici zeama dar mai usoara nu cu zahar si atata coca...dar sa aibe gustul acela de mucenici bineinteles pun si mucenici dar nu multi si in loc de zahar ce sa pun? am slabit si nu mai vreau sa mananc prostii dar mucenici daca mananc pai nu ma satur si nu vreau sa ma ingras din nou scuzatima ca intreb de pe acum de reteta dar nu mai am rabdare abia astept sa vina martie

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Depinde de zona din care ești.
În zona Munteniei se numesc „mucenici" sau „colărezi".
Se fac din același aluat ca și tăițeii de casă.
Apoi se fac niște fire lungi și subțiri.
Se taie de aproximativ 8 - 10 cm. și apoi se încolăcesc să formeze o cifră 8.
Se lasă să se usuce, să se întărească adică, și apoi se pun la fiert. Se pune zahăr vanilat, nucă măcinată și praf de scorțișoară.
Cînd se scot de la fiert se lasă puțin să se răcească și apoi se pune și ceva lapte fiert.
Se servesc călduți.
În Moldova se numesc „sfinți", „sfințișori" sau „mucenici".
Se fac din aluat de cozonac.
Apoi se fac batoane lungi din aluat și groase cam de 1, 5 -2cm.
Se taie acest rulou în segmente de aproximativ 25 de cm. lungime.
Se pune firul cap la cap pînă iese un cerc și apoi se răsucește ca să iasă cifra 8.
Se pun cca 8 sfinți într-o aceeași tavă și se pun la cuptor.
După ce consideri că s-au copt, se scot, se pun pe o masă cu o bucată de hîrtie curată (sau un prosop mai mare) și se ung cu gălbenuș de ou.
Apoi se presară peste ei miere de albine,(un strat de cel mult un milimetru grosime), nucă măcinată și zahăr pudră (nu obligatoriu vanilat).
Dacă nu ai miere de albine se poate folosi și un sirop de apă cu zahăr.
Prin Ardeal am impresia că se fac cumva mai simpli și mai mici, din aluat de gogoși.
Poftă bună!
Sănătate!