| Alexander_Covuliuc_1997 a întrebat:

Astazi fiind sambata imi puteti spune o reteta de prajituri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti voi scrie o reteta de prajitura care mie imi place foarte mult.
PRAJITURA CU CREMA DE CACAO
BLAT:250 g. unt, 250 g. zahar, 4 oua de gaina, 250 g. faina, 1 plic praf de copt, 35 g. cacao, 150 ml. lapte batut.
CREMA:2 linguri mari de cacao, 4 linguri zahar, 6 linguri apa, 3 oua, 150 g. zahar, 250 g. unt, 100 g. migdale (sau nuci ori alune).
Se pregateste prima data crema de cacao, deoarece trebuie sa stea la frigider minim 3 ore.
Incepe prin a fierbe apa cu zaharul si cacaua timp de aprox. 10 minute, la bain-marie. Amesteca din cand in cand. Amestecul de cacao trebuie sa se ingroase. Cand e gata, se da la o parte.
Se amesteca apoi ouale cu 150 g. zahar, cu mixerul, timp de cca. 3 minute sau pana se spumeaza. Se transfera compozitia pe baie de apa si se amesteca des. Se tine pe foc cca. 8 minute. Se incorporeaza compozitia de cacao si untul in crema de oua fierbinte, se amesteca energic si se lasa la racit. Se tine la frigider minim 3 ore.
In acest timp, se incalzeste cuptorul la 180 grade C. Se bate spuma untul moale, lasat din timp la temperatura camerei, se adauga zaharul si se bate in continuare (cu mixerul ar fi perfect). Se adauga apoi ouale, unul cate unul, amestecand bine dupa fiecare. Se cerne faina impreuna cu praful de copt si cacaua si se adauga in compozitie. Se toarna laptele batut si se amesteca usor cu o spatula.
Se tapeteaza o tava cu hartie de copt. Se toarna compozitia in tava si se netezeste. Se coace cca. 20 de minute (faci testul scobitorii).
Se scoate apoi si se lasa putin sa se racoreasca dupa care se rastoarna pe un gratar. Cu mare grija insa, fiindca blatul acesta cu lapte batut e foarte fraged. Se scoate hartia de pe fundul blatului si se lasa sa se raceasca.
Blatul se taie pe doua nivele. Trebuie sa obtii 3 blaturi subtiri, "capacul" fiind cel mai subtire (acela se va faramita la final). De foarte mare ajutor ti-ar fi un feliator de torturi.
Se pun migdalele intregi intr-o tava de copt si se tin la cuptor cca. 4-5 minute la foc potrivit. Cand bucataria va incepe sa miroasa divin, e semn ca sint gata.Se lasa apoi la racit si se macina.
Se scoate crema de cacao din frigider si se bate bine cu mixerul timp de cca. 2-3 minute. Se adauga migdalele macinate si se amesteca bine.
Se aseaza primul blat pe un platou, se toarna jumatate din cantitatea de crema si se niveleaza. Se aseaza deasupra cel de-al doilea blat si se unge cu cealalta jumatate de crema. Prajitura se orneaza cu blatul subtire, faramitat (se presarat cat mai uniform) si fulgi de migdale sau ciocolata rasa.
Iti dau un SFATtongueoti insiropa blaturile cu un sirop simplu de zahar facut din 3 linguri zahar si 150 ml. apa, fiert cca. 8 minute. Cand se raceste se poate adauga o lingurita esenta de rom.
Te pup!

4 răspunsuri:
| RaluBaby a răspuns:

Eu iti recomand site-ul acesta, deoarece eu de aici ma inspir cand vreau sa fac ceva dulce si de fiecare data am avut succes.
http://www.laurasava.ro/