| anonim_4396 a întrebat:

Ati observat ca varza murata are un miros specific, nu tocmai placut. Din ce cauza?

9 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Mirosul verzei este cauzat de eliminarea hidrogenului sulfurat semn ca varza sa murat.

Abh
| Abh a răspuns:

Din cauza fermentatiei.

| AvalohAlyn a răspuns:

Parerea mea este ca si varza normala are un miros foarte neplacut.Detest varzalaughingLa varza murata lesin.

| Arthur a răspuns:

AlanTigergerid... Poate acolo la tine varza verde are un 'miros foarte neplacut' laughing
M. S. are dreptate.

| DeMentaa a răspuns:

Pai varza este tinuta in butoi cu apa si sare ...eu ma gandesc ca este varza strikata dar buna la gust

| costymaximus a răspuns:

Pentru ca se acreste, asa miroase varza cind da in acrit, asta nu inseamna ca s-a stricat.

| costyn162 a răspuns:

Varza murata este varza verde care este tinuta in apa cu sare timp de cativa ani... Este logic sa capete un alt miros dar nu cred ca este in totalitate neplacut. Sunt de la tara, parintii mei se ocupa cu asta, asa ca crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eliminarea hidrogenului sulfurat arata ca varza s-a murat si asta inseamna ca se acreste (intr-un fel) dar nu inseamna ca mirose in vreun fel miroase destul de bine depinde cum e facuta si normal ca are un miros diferit de cel al verzei normale doarece isi schimba proprietatile

| CricsTyan a răspuns:

Din cauza ca nu se spala... Si noi oamenii avem un miros "nu tocmai placut" daca nu ne spalam...Hehe big grin