| deea26021990 a întrebat:

Buna, cine poate sa imi dea o reteta buna de halva, pe internet nu se gaseste nimic! Daca e cineva dragut sa imi dezvaluie si mie secretul ii multumesc din suflet! Tot vad halva la diferite targuri si ma intreb cum se face?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aici ai o reteta de halva f buna si usor de facut:

http://a1.ro/......96655.html

| RB26DETT a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Qr3wsPaES9o
Tipul asta e destul de amuzant, intre timp are cateva video-uri despre mancare, par interesante.

| Jorah a răspuns:

110 g unt proaspat
5 linguri de faina
500 ml de apa
100 g zahar
1 sticluta esenta de vanilie
80 g cacao

Mod de preparare

Se pune untul la topit, apoi se adauga faina si se amesteca pana devine maronie. Intre timp se fierbe siropul (apa cu zaharul si esenta de vanilie). Dupa ce s-a legat, se adauga si cacao si se toarna siropul peste faina "prajita", se amesteca bine pana devine cremoasa. In functie de preferinta, se adauga nucile sau alunele pisate si se pune desertul intr-o tava. Se serveste rece. Pofta buna!