| haidranoid a întrebat:

Buna, imi puteti spune cum se face un bici din ala care pocneste tare de sf.Vasile?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un bat de 60-100 cm lungime, o gramada de sfoara din aceea care se foloseste la legat via (ar fi buna canepa chiar mai groasa) si multa indemanare sa impletesti in 10, 6 si ultima data in 3 fire, astfel este gros in partea cu batul si subtire dincolo. iei o bucata de rafie (de la un sac) si le zdrentuiesti, le faci smoc (iei si tu 5-10 fire mai lungi, le imparti in 2 si partea de mijloc se leaga de sfoara si le impreunezi cu alt fir sa stea adunatee la un loc) si gata. Uite niste modele de impletituri: http://bit.ly/2D44PmO Noi in copilarie le faceam altfel dar nu mai tin minte. Batranetea!