| Mihailescuioana29 a întrebat:

ma puteti ajuta cu o reteta de tort?

Am urmatoarele ingrediente: oua, lapte, faina, zahar, praf de copt crema de lamaie, crema de vanilie, frisca, portocala.

1 răspuns:
| SefaTa97 a răspuns:

7oua, 7 linguri de faina, 7 linguri zahar, un plic praf de copt.
Separi albusurile de galbenusuri, si bati albusurile spuma. Adaugi treptat zaharul si faina, in ploaie. Dupa ce ai batut bine, amesteci separat galbenusurile cu o lingura de ulei dupa care torni peste compozitia facuta mai devreme. Ungi o tava cu ulei si o tapetezi cu faina, sau hartie de copt, torni compozitia si pui la cuptor pentru 30-40 de minute.