| Brad_Ionutz_1994 a întrebat:

am descoperit recent in bucatarie o sticla de ulei de masline expirat in septembrie, sticla nu este inceputa si nici nu se vede prin el modificari de structura. Am deschis sticla si am pus intr-o lingura sa vad daca mai ii vascos si inca este. Dar are un miros de otet. Nu stiti mai este bun? valabil? si care ar fi limita de folosire a uleiului de masline dupa data expirarii?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă are miros de oţet, înseamnă că NU mai este bun.

Trebuie ARUNCAT - sorry!

Dacă ar fi fost păstrat la loc răcoros şi uscat ( preferabil la întuneric ), NU şi-ar fi schimbat nici mirosul şi ar fi fost bun de consum ( mai ales dacă era extravirgin ).
Dar, în bucătărie a fost CALD şi din acel motiv s-a "acrit".

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai este bun.Arunca-l.Desi uleiul de masline nu se acreste.Ca sa miroasa a otet.

| Xenya a răspuns:

Nu trebuie sa consumi alimente expirate.
O zi buna!

| microMINIm3 a răspuns:

Atentie!
Nu incerca sa gusti! Arunca-l direct la cos! La orice produs daca expira sa zicem pe 31.12. 2013, il poti arunca de pe data de 31.11. 2013.