| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Am o nelămurire, la băile comune din blocurile cu camere de cămin, cine plătește facturile? De apa și curent ma refer. Poate suna stupid, dar nimeni nu se naște învățat. Menționez ca nu locuiesc la oraș. Am locuit pe timpul liceului, la gazda. Deci nu prea știu cum funcționează ca n-am plătit nimic în mod direct, ci gazdei. Continuând, caut sa îmi iau o camera de cămin si acestea foarte rar au și posibilitatea de a face intr-un colt de camera și un fel de bucătărie dar și baie sa aibă. Ori e una ori e alta. Ma gândesc ca mai degrabă e mai convenabil sa ai baie ca ai intimitatea ta și nici nu deranjezi pe nimeni la rândul sau. Însă nu găsesc (în Iași caut) și care sunt, au preturi cam mari pentru bugetul meu. Am găsit o camera la 8.000€ si aceasta are pat, un birou, o chiuveta de bucătărie și un dulap. Treaba e ca nu are baie. De asta întreb dacă îmi poate răspunde cineva care sta sau a stat intr-o camera de cămin și au avut baie comuna. Ce fel se plătesc facturile? Împărțim toți locatarii ori? Ca ma gândesc ca X face dus de 5 minute și Y fiind fata face 10 si nu ii convine sa plătească și consumul altuia. Ceva lămuriri? Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheltuielile cu apa se impart dupa numarul de persoane.
Cheltuielile cu incalzire se impart dupa suprafata /calorimetru /numarul de persoane (conform regulamentului intern).

| darrio2007 a răspuns:

Se plateste la paușal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apa calda si apa rece (conform legii 196/2018) se plateste in baza contoarului (la apa calda este obligatoriu pana la sfarsitul anului). Chiar daca fiecare locuinta nu are contoar, exista un contoar central, pe comdominiu, si se plateste dupa acel contoar, urmand ca acel cost sa fie repartizat fiecarei locuinte dupa numarul de persoane. Gazul pentru incalzirea apei se plateste la fel.

| sierra1 a răspuns:

"Am găsit o camera la 8.000€ si aceasta are pat, un birou, o chiuveta de bucătărie și un dulap. Treaba e ca nu are baie"

are și baie comună așa cum ziceai?

| NunuNini a răspuns:

La camine, unde nu se poate contoriza pe persoana, consumul total se imparte la numarul de persoane.
Presupun ca ai gasit o camera in caminele studentesti.
Vazusem anunturi cu mini-garsoniere la 10.000 € cu baie (ai dreptate, e de preferat sa aiba baie inaintea bucatariei) dar nu stiu ce fel de cartier este. Calitatea colocatarilor. Bularga.