| DeadXFragilXGirl a întrebat:

Cum pot fi-i supla cu ajutorul fructelor: Mango,pere,zmeura,prune.kiwi,mar,banane, capsune,ananas si nectarine. Niste retete usoare si gustoase happy

Răspuns Câştigător
| LostInHell55 a răspuns:

Buna.

Mango-Sprijin pentru sistemul imunitar!

100 de grame de mango contin 2, 9 mg de betacaroten.Cu o felie marisoara iti asiguri necesarul zilnic si-ti intaresti sistemul imunitar.

Lapte cu mango
Ai nevoie de :2 fructe de mango si 400 ml de lapte
Cum prepari:Transforma fructul de mango in piure si amesteca-l cu laptele.Gata bautura delicioasa!hee hee

Smoothie de mango:
Ai nevoie de:aceleasi ingrediente de la reteta anterioara si 4 linguri de inghetata de mango, 2 linguri de suc de lamaie, 2 linguri de sirop de mango si 2 cuburi de gheata
Cum prepari:Exact ca la reteta anterioara, dar amestecand toate ingredientele. Poti decora paharul cu felii de mango.puppy dog eyes

PERE-TE AJUTA SA CRESTI!
Para are un continut sporit de vitamina B2 care ajuta la crestere. Fetele cresc pana la 19 ani de obicei.

Lapte de pere
Ai nevoie de:2 pere, 2 linguri de miere, 2 linguri de suc de lamaie, 200 ml de lapte
Cum prepari:Amesteca toate ingredientele la un loc si transforma perele intr-o pasta delicioasa.

Smoothie de pere
Ai nevoie de :400 g de pere, 1 portocala, 1 pachetel de zahar vanilat
Cum preparibig grinecojeste portocala si transform-o intr-un piure impreuna cu restul ingredientelor.Lasa la racit in frigider.

Zmeura-Putere pentru oase si dinti!
In 100 de grame de zmeura se ascund 50 mg de fosfor.Asta inseamna 4, 2% din necesarul tau zilnic.Acest element chimic este important pentru intarirea oaselor si dintilor.

Smoothie:
Ai nevoie de:600 g de zmeura, 200 g de iaurt, 250 ml de lapte, 2 pachetele de zahar vanilat.
Cum prepari:Trebuie sa transformi totul intr-o crema fina, apoi sa torni smoothie-ul in pahar si sa-l lasi la racit.

Iaurt cu zmeura:
Ai nevoie de : 250 g de zmeura, 250 g iaurt, 200 g de iaurt gata facut cu zmeura
Cum prepari:
Pune in mixer jumatate din zmeura si amestec-o impreuna cu cele doua feluri de iaurt.
Foloseste restul zmeurei la ornat.

Lapte cu zmeura
Ai nevoie de:150 g de zmeura, 1 lingura de sirop de zmeura, 250 g de lapte
Cum preparitongueune toate ingredientele intr-un mixer si amesteca-le. Apoi lasa-le o jumatate de ora in frgider.

Prune-Corpul tau are nevoie de putere!
In prune se ascund aproximativ 4 mg de fier la 100 de grame de fructe.Iar cu ajutorul lor corpul tau va fi mai pregatit sa faca efort.

Iaurt cu prune
Ai nevoie de:100 g de prune cu samburii scosi, 1 lingurita de miere, menta, 3 linguri de apa, 100 g de iaurt
Cum prepari:
Lasa prunele timp de 10 minute impreuna cu mierea intr-un castron.Adauga menta si apa si mixeaza.Amesteca piureul care rezulta impreuna cu iaurtul.

Kiwi-pielea ta vrea mai multe atentie!
0, 03 mg de vitamina K se ascund in 100 de grame de kiwi.Aceasta reprezinta 2, 5% din necesarul tau zilnic, iar restul este produs de corpul tau.

Scuze la restul nu mai stiu dar sper sa-ti ajunga si cele pe care ti le-am scris Fundita?puppy dog eyes