| Madalina814 a întrebat:

Cati litri de vin rezulta dintr-o tona de struguri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Intre 600 si 700 litri!
Te pup!

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
in pmare parte conteaza soiul de struguri, dar pentru a avea o exactitate, poti face un experiment chiar tu atunci cand culegi via..preseaza un kg de struguri si vezi ce cantitate iti iese, in mod normal oscileaza int-re 650-700 dar sa nu uitam ca mustul la inceput lasa drojdie multa.
O frumoasa zi sa aihappy

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
in mare parte conteaza soiul de struguri, dar pentru a avea o exactitate, poti face un experiment chiar tu atunci cand culegi via..preseaza un kg de struguri si vezi ce cantitate iti iese, in mod normal oscileaza int-re 650-700 dar sa nu uitam ca mustul la inceput lasa drojdie multa.
O frumoasa zi sa aihappy

| Zazu a răspuns:

In specialitatea contabila a viniculturii se face un calcul simplu :de 6 litri la 10 kg.
Margine catigata, sau pierduta, la cantitatea de 6 litri se face in functie de an si soi.

| Arthur a răspuns:

Depinde de an, de soiul viţei de vie, de tehnologia folosită etc. Cred o medie de 600 L.

evenso
| evenso a răspuns:

Aproximativ 720 L de vin.

| CrazyPittica a răspuns:

Depinde de soi.Intre 600 si 700 litri!

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

600-700 L
*-*

Răspuns utilizator avertizat
| BuGz a răspuns:

650 litri stiu ca aceasta este exace pentru ca bunicul meu a facut vin la tara si a scos 652 litri

| dovleac a răspuns:

600 dar mai bine mai putin e masanatos si sa nu te apuci sa pui zahar in el ca saiasa mai bun pentru ca o sa ai ameteli si o sa te doara capul de fiecare data cand bei

| Ichim_Tavi_1987 a răspuns:

Depinde de cat de zemosi sunt dar in medie 650-700