| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Vă rog frumos să-mi dați idei ce să fac cu 2 litri de lapte de casă... că nu mai pot să-l țin prea mult și nu am nici-o idee în afară de griș cu lapte. Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Ori il faci lapte acru daca iti place, ori poti sa il faci mozzarella. Nu exista ceva mai misto ca mozzarella de casa. Trebuie doar sa pui laptele vechi( ala de se branzeste) si ii adaugi otet. Il fierbi cu totul si apoi o sa fie ca o plastilina pe care o modelezi in forma de bila de mozzarella. Deasemenea, poti sa il faci budinca. Daca stii cum, poti sa iti faci si branza. Doar cumperi,, cheag'' si acea,, perdeluta'' ca sa se pastreze laptele si il lasi acolo pana obtii. Cu laptele poti sa faci destule chestii big grin

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Poti face branza proaspata, iaurt.
Daca nu s-a stricat inca, poti face dintr-un litru de lapte... prajitura desteapta. https://adygio.com/prajitura-desteapta/

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fierbe-l si lasa-l sa se faca lapte acru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Budincă / Cremè Ole
Milkshake-uri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc tuturor! Să aveți o zi bună happy

| ILoveBlackCats a răspuns:

Congeleaza-l.
Fa taietei cu lapte.
Mănâncă dimineata lapte cu cereale.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Poți face orez cu lapte, fidea cu lapte.

| Justasimplequestion a răspuns:

Gogosi multe multe gogosi laughing