| anonim_4396 a întrebat:

Care ati incercat sa faceti blat de pizza intr-un vas yena? Cum a iesit? Eu vreau sa fac unul din asta dar vreau sa iasa crocant si nu stiu cum se face in vasul de yena, daca ramane mai moale sau nu, deci daca vreunul ati incercat si ati putea sa-mi spuneti si mie cum a fostbig grinMersi!big grin

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Pentru pizza, vasul de yena e de preferat sa fie mai lat nu rotund pentru a se putea intinde aluatul. Aluatul se face obisnuit cu putina faina, apa/chiar putin lapte, o lingurita de drojdie, sare, un praf de zahar. Se lasa putin la crescut si apoi se intinde in tava unsa.
Pt topping: se aseza desupra felii subtiri de sunca, carnati rondele, ciuperci, masline taiate, gogosar fasii, feliute de rosii. Se poate bate si un ou si se toarna desupra si se da la cuptor. Coca poate fi bagata la cuptor putin inainte de rest.
Pe foc se face un sos gros de rosii: rosii in bulion/bulion cu apa/ suc de rosii, piper, oregano, busuioc, sare, se fierbe pana se ingroasa putin, se poate pune si usturoi pisat.
Cand e gata pizza se scoate se presara cascavalul ras pe deasupra si sosul.
Te pup!

| deeadeea111 a răspuns:

Din cate stiu eu nu prea iese