| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre salata verde si varza?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

rolling on the floor
Daca mananci de la biberon, n-ai de unde sa stii... big grin
Mergi la piata si intreaba si acolo, vor rade si taranii o viata intreaga laughing

| whatevernvm a răspuns:

Esti salata verde

| Nemessys a răspuns:

Esti varza...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Morcovul de sera

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai sunt legume diferite.

| missfatadelatara a răspuns:

Salata:
- este o plantă legumicolă anuală sau bienală, din familia Asteraceelor
- tulpina este scurta, groasa și acoperita cu frunzele dispuse circular
- fructul este de tip achenăștia
- florile sunt galbene, hermaphrodite, grupate în inflorescența de tip capitul
- frunzele sunt dispuse sub forma unei rozete, scurt petiolate, glabre, de forma ovala, verde deschis, purpuriu sau rosu,
- rădăcină este pivotanta

Varza-Brassica oleracea
- este plantă bianuală: în primul an vegetează, iar în al doilea an înflorește
- face parte din familia Crucifere, numită așa deoarece are floarea de tipul patru, cu elementele florale așezate în cruce
- florile sunt grupate în inflorescențe de culoare galben
- tulpina este scurta sau înaltă
- fruct de tip silicva mica
- rădăcină pivotanta și bine ramificata

| Lola05 a răspuns:

Wtf? Îs plante diferite laughing

| Adiadictie a răspuns:

E mai buna salata roz cand stai pe o varza

| ManolacheIuliana2005 a răspuns:

N o sa ti dai seama niciodata