| Gustos.ro a întrebat:

Care e prima reteta pe care ati reusit sa o pregatiti cu succes?

39 răspunsuri:
| elena a răspuns:

O oala mare de bors cu varza pe care am pregatit-o la varsta de 7 ani, am primit atatea laude incat am perseverat mereu in domeniul gastronomiei ca sa ajung la perfectiune, nu ca ma laud dar cred ca am reusit.

daniela
| daniela a răspuns:

Cred ca aveam cca 6 ani cand mi-a reusit prima clatita

lolita
| lolita a răspuns:

Sarmalele, iubitului meu ii plac foarte mult dar inntotdeauna le manca facute de mama sau de sora mea pana intr-o si ce ma zis : stop! azi fac sarmale, si cum era de asteptat mi-au iesit foarte rele laughing. dar nu m-am lasat pana nu am reusit. nu am facut reteta traditionala ci am adaugat eu ceva ca sa iasa ala "lolita",. in sfarsit fac cele mai bune sarmale.

eileen
| eileen a răspuns:

Hmm... am facut niste deserturi pentru revelion, gen jeleu cu struguri si capsuni, rulada cu mure si briose cu ciocolata iar de atunci am mai facut retete, nu toate mi-au iesit, dar experienta e mama succesului in gatithee hee

| Lory_2572 a răspuns:

Tocanita de cartofi si clatite...Mama ce ma mai laudam cu ele big grin!

| DiMoDi a răspuns:

Ha, ha, ha! Nu pot să nu râd când vine vorba de prima mea "experienţă"! laughing Aveam 10 ani şi eram singură cu bunica mea, care căzuse la pat. M-am pomenit cu o găină tăiată şi curăţată, dar NEtranşată şi nu mai gătisem, fireşte, în viaţa mea: din vârful patului, bunica ce abia vorbea, mă dirija... vă imaginaţi cred, că biata orătanie a fost mai mult sfâşiată decât tranşată, dar până la urmă a încăput cu chiu cu vai în oală la fiert, cu zarzavaturile alături şi cum nu avea încotro, a ieşit o supă chiar gustoasă... Minunăţia a fost când am servit-o pe bunica şi i-am pus cu mare fast în farfurie, bucata de carne preferată, târtiţa... cu tot cu fund (anus) pe care (dacă bunica biata, nu a precizat), nici eu nu l-am tăiat... rolling on the floor
Săraca bunică a mâncat totul cu eroism, lăudând de zor "priceperea socăciţei" că doar nu era să-şi demoralizeze nepoata, nu? Dar s-a revanşat ulterior, povestindu-le părinţilor mei (şi nu numai lor) cu ce "delicatesă" am omenit-o! big grin
PS: pentru cei care nu ştiu, în Ardeal i se spune "socăciţă" la bucătareasa chemată să gătească pentru nunţi (deci experimentată)tongue

| JustMeFlory a răspuns:

Musaca si dupa clatite.pe la 16 ani:d...acum gatesc mai tot timpul si tot felul de manaruri, clatite, pandispan si am doar 17 anisoridevil

| mami a răspuns:

Supa cu rosii si teitzei de casa, super buna

| claudya a răspuns:

Mamaliguta cu tocanita de pui, asta fiind la 11-12 ani deci acum ceeeeva timp...

| Sara a răspuns:

Omleta turceasca nu dau gres niciodata.

| alexam a răspuns:

Pilaf cu ciuperci, ii mai zice si pialf sarbesc. E delicios daca ii pui si marar! Yummy! big grin

| mihaela_5361 a răspuns:

Prima reteta reusita a fost ciulamaua de pui cu sos de visine. A fost un succes, toata lumea (adica familia, caci pe ei faceam experimente) a fost foarte multumita de rezultat. Cred ca aceasta reusita a fost un impuls pentru viitor.

| gynycola a răspuns:

Imi aduc aminte toata viata :parca ar fi azi...socrii mei mi-au zis ...azi gatesti tu, ti-am taiat o gaina¡¡¡.:laughingva dati si voi seama aveam doar 19 ani si jumatate...nu stiam de unde sa incep si unde sa termin...////am pus sa fac o ciorba din maruntaie(gat, spate aripi, inimioara, ranza) iar din pulpe si piept am facut o tocana de ceapa...hmmm la toti le-a placut ...si m-am bucurat foarte mult¡¡¡¡pupici

| Jonsdottir a răspuns:

Aveam 8 ani cand mi-au iesit perfect niste bomboane cu bucatele de banana invelite in ciocolata :X

| BluePuff_3062 a răspuns:

Sandwich-uri laughing

| cotzobel a răspuns:

Sarmalele pe la 19-20.pana atunci am avut o gramada de tentative de a face sarmale, fara nici un rezultat:. toti cei din familie, impreuna cu iubitul meu mi.au spus ca erau delicioase.si de atunci eu fac sarmalelelaughing

| Onutzu a răspuns:

Imi iese bine pizza.

| moonY a răspuns:

Cartofii fierti

| mary_9593 a răspuns:

Pui pe sticla si cartofi rondele la cuptor.

| gabrielutzu a răspuns:

Vodka cu bere, garnisita cu vin rosu. :laughing

| okei a răspuns:

Salata Orientala si culmea ca a iesit si comestibila si gustoasarolling on the floor

| abril a răspuns:

Prajitura cu mere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O ciorba, aveam vreo 19 ani si nu aveam experienta.pe la 9-10 ani, imi ieseau de minune sarlotele la plic.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi amintesc ca am facut pentru prima data sarmale, si mi-au iesit absolut delicioase.Eram sub atenta supraveghere a mamei mele. Iar singura, fara nici un ajutor, am facut o ciorbita de fasole delicioasa.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmalute!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima mea reteta a fost iepure la cuptor. a fost atat de bun ca nu a mai ramas nimic.sunteti mitici. felicitari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Tort diplomat.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Supa de pui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocanita de cartofi, aveam 7 ani, si am fost extraordinar de mandra, pentru ca intamplator mama a venit cu o colega de servici, pe care a servit-o cu mancarea facuta de mine. Am plesnit de mandrie, pentru ca doi "oameni mari" cu experienta, (mama era o foarte buna bucatareasa) m-au laudat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima reteta care mi-a iesit bine si am facut-o si pentru prima data a fost saptamana asta si s-a numit dovlecei umpluti! Fara falsa modestie a fost f. buna si s-a bucurat de un real succes!