| ZbarMario a întrebat:

Cat cântăresc miezurile de nuca din 10 nuci?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat de mari sau mici sunt nucile!
Dar de ce nu le pui pe cantar, sa vezi cat au?
Cu ce te ajuta daca ne intrebi pe noi, iar noi nu le putem cantarii pe nevazute?

| Alexia1208 a răspuns (pentru Violleta2022):

Probabil vrea sa cumpere și sa știe câtă cantitate trebuie sa ia. Maybe e vreun copil/adolescent care vrea sa facă ceva de mâncare și nu știe exact gramajele. Cred ca vreo 30-40 g. Dar dacă vrei sa cumperi nuca faci o afacere mai bună dacă mergi in Lidl la raftul cu nuci, semințe și fructe uscate. Acolo găsești sâmburi de nuca la vreo 12-13 lei 200 g. Și nici nu te mai chinui să le spargi. Consideri 2 jumătăți 1 nucă întreagă.