| SatinEffect a întrebat:

Cat timp e buna zacusca la borcan daca e tinuta intr-un subsol rece?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am gasit 2 borcane "pierdute" in pivnita casei, facute in 2015 si au fost inca foarte bune.
Au fost inchise bine cu capac de tabla, dezinfectate cu aburi in cuptor si pastrate cu capul (capacul) in JOS. Astfel nu a patruns aer in borcan si n-a avut cum sa se strice continutul.
Chiar as fi curios, daca si dupa 10-20 ani s-ar pastra astfel, fiindca am gasit la mama niste borcane degem de caise de PESTE 20 ani, care au fost inchise cu celofan (s-a format deasupra o crusta, dar dedesubt a fost perfecta).

| Violleta2022 a răspuns:

2 chiar 3 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu prefer sa le consum in termen de 12-16 luni.
Dupa aproape doi ani ele inca arata bine, dar decat sa mananc cu dubii, mai bine nu.

| relian a răspuns:

Daca e pusa in borcan si sterilizata, o poti tine oriunde si in camara, nu este nevoie de beci, o poti tine si 5 ani fara probleme.
Deci daca sterilizezi borcane cu zarzavaturi, compoturi etc, le distrugi bacteriile si ciupercile ce sunt in acel produs, ca urmare produsu va ramane asa si la tem camerei.

| gabicoo a răspuns:

Cât timp ce?
Dacă vrei să știi cât timp e bună - 1 sau 2 ani se poate consuma cu condiția să fi fost bine sterilizată!
Eu mai am 2 borcane făcute în toamna anului 2020 și arată bine! În subsolul blocului în beciul meu temperatura e 18-19 °C pe timpul verii și 15°C iarna!

| Brizbriz a răspuns:

Pana vin zombii si poti sa stai si tu linistit in beci, ca mancare aihee hee
funda? big grin

| Yuoia a răspuns:

Esti roman sau nu? Ca stiu daca sa-ti dau peste mana sau nu.
Daca borcanul cu zacusca (sau orice alta conserva) este bine inchis sa nu patrunda aerul, si daca este sterilizat (fiert in baie de apa in cuptor) si este tinut la rece, poate sa fie bun de mancat si dupa 2-3 ani.