| maryus66 a întrebat:

Ce contine gelatina de prajituri? Contine porc?

Răspuns Câştigător
| c0l0rFuLLSkY a răspuns:

Gelatina este o materie proteică formată dintr-un şir de aminoacizi (glicină, prolină, alanină, valină, hidroxiprolină) cu masa molară medie de cca. 60000. Se prepară (sub formă de pulbere sau foi incolore sau gălbui) din oase, răzături de piele, cartilaje, prin fierbere. Gelatina absoarbe apa în cantităţi care depăşesc de 10 ori masa ei proprie. Se dizolvă în apă caldă, formând soluţii coloidale. Gelatina este folosită în industria alimentară, la fabricarea hârtiei, în industria fotografică, în medicină, ca mediu nutritiv pentru cultivarea bacteriilor ş. a.

1 răspuns:
| zetmada86 a răspuns:

Gelatina este un extras din oasele animalelor, posibil si porc